Bývalou strojírnu Porkert ve Skuhrově nad Bělou stavbaři do konce roku zbourají

Dnes už jen torzo bývalé slévárny Růženina huť a také strojírny ve Skuhrově nad Bělou majitelé brzy zdemolují. Firma Porkert se tam ve své době proslavila výrobou především mlýnků na maso a jiných kuchyňských pomocníků, ale také litinových rámů ke klavírům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál bývalé slévárny a strojírny firmy Porket ve Skuhrově nad Bělou

Areál bývalé slévárny a strojírny firmy Porket ve Skuhrově nad Bělou | Foto: Kristýna Štanderová

Výroba v největší železárně v Orlických horách definitivně skončila před mnoha lety, když trh zaplavily levné, ale také méně kvalitní strojky z Číny.

Ze slévárny zbyly ruiny, ve špatném stavu je i bývalá strojírna. Majitelé získali grant na sanaci ekologického znečištění.

„Smyslem grantu je areál vyčistit od všech ekologicky starých zátěží, to znamená zlikvidovat budovu, zlikvidovat všechny zátěže. Zůstane tu čistý pozemek, naveze se sem ornice a zatravní se to,“ upřesňuje jednatel společnosti Miroslav Matějka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalou strojírnu Porkert ve Skuhrově nad Bělou čeká demolice. Podrobnosti zjišťovala Kristýna Štanderová

Stavební úřad by měl do měsíce vydat stavební a demoliční povolení. Těžká technika pak najede co nejdřív, říká koordinátor prací Bohumír Andrýsek.

„Předpokládáme, že do několika dnů poté, co demoliční rozhodnutí nabude právní moci, zahájíme demoliční práce. Hotové by mohly být do konce letošního roku.“

Skuhrovem a Kvasinami budou projíždět desítky nákladních aut. Odvozit musí asi 12 tisíc tun suti. Tím ale vše zdaleka nekončí. K výrobě slitiny se používaly škodlivé látky, které zůstaly v půdě obou areálů na břehu říčky Bělé.

Areál bývalé slévárny a strojírny firmy Porket ve Skuhrově nad Bělou | Foto: Kristýna Štanderová

„Realita je taková, že každý areál obsahuje několik ohnisek znečištění. To znamená, že v každém areálu budou minimálně tři až čtyři sanační jámy, z kterých po odtěžbě zemin se bude čerpat podzemní voda, která podle výsledků průzkumných prací bude také znečištěná,“ vysvětluje geolog Jan Hoke, podle něhož se jedná především o ropné látky - motorovou naftu, petrolej a olej.

Sanace půdy by měla skončit příští rok v listopadu. Potom majitelé areálů pozemky zatravní. Jak říká Miroslav Matějka, firma chce ve Skuhrově podnikat dál.

„Určitá představa existuje, ale budeme limitovaní i prostředím, ve kterém jsme. Dostat sem nějakou těžkou výrobu, která by byla opětovně potenciální zátěží, už je asi nemyslitelné. Spíš se uvažuje tím směrem, že buď skladové prostory, nebo lehčí výroba,“ objasnil ředitel.

Pokud by se to společnosti podařilo, vznikly by v podhůří Orlických hor desítky pracovních míst.


Zvětšit mapu

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme