Česko bude kvůli polským větrným farmám u hranic usilovat o EIA
Kvůli plánovaným polským větrným farmám u hranice s Českem bude ministerstvo životního prostředí usilovat o mezinárodní EIA. Neškodnost polských větrných elektráren má posoudit mezinárodní studie dopadů na životní prostředí.
Lidem na Frýdlantsku vadí plánovaná výstavba polských větrných farem. Mají vyrůst na haldách vytvořených v rámci těžby hnědého uhlí u polské Bogatynie nedaleko obcí Višňová a Heřmanice. Plánují se i u polské Jasné Hory a Zhořelce.
České vesnice se bojí hluku, změny klimatu a taky nepříjemného stroboskopického efektu. Všechny připomínky obcí směřují nejen k Libereckému kraji, ale také na ministerstvo životního prostředí.
Ministr Tomáš Chalupa se při návštěvě Frýdlantu o tento problém zajímal a připomněl, že Česko bude usilovat o mezinárodní posouzení vlivu polských větrných farem na životní prostředí, takzvanou EIA.
„My samozřejmě budeme připomínkovat. Budeme se snažit o tento proces v rámci mezinárodních konvencí.“
„V pondělí letím do Polska na jednání s rezortním kolegou, ministrem životního prostředí. Hlavní téma bude spíš oblast průmyslové aglomerace na Moravskoslezském kraji a přilehlé části Polsko. Rád bych ale zmínil v nějakém základním bodu i tuto problematiku,“ dodal Chalupa.