Děčín má první oficiální lesní mateřinku v zemi. Češi tyto školky teprve objevují
V létě v zimě venku, hry i učení v přírodě. Tak vypadá program v lesní mateřské školce občanského sdružení Jurta v Děčíně. I když mají v Evropě lesní školky stoletou tradici, Češi je teprve objevují. V době nedostatku míst v mateřských školkách zájem o přirozenou výuku dětí v přírodě roste.
Petru Tanglovou jsem zastihla, když kosou sekala vojtěšku pro čtyři osly. U učitelky v mateřské škole v pracovní době by to člověka mohlo překvapit. V Děčínské Jurtě je to ale na denním pořádku. Tahle mateřská školka je prostě hodně jiná.
„Co je přirozenější pro děti než být venku? Zkoumat, dívat se? Ochutnávat? Tak máme zahradu, zvířata, o která se staráme, máme čtyři osly, králíky, morčata, prasátka, o která se každý den staráme. Máme zeleninu, kterou sklízíme. Máme oheň, kde se ohřejeme, když je nám zima,“ popisuje Petra práci s dětmi v lesní školce, ve které tráví děti co nejvíce času hraním si venku.
Jsou to pro ně podle ní zkušenosti, ze kterých budou čerpat celý život. Klasické školky však rozhodně neodsuzuje, metody výuky jsou do velké míry podobné: „Jde jen o to aplikovat ty věci, které běžně děláte s dětmi u stolečků, venku.“
I když děti vypadají spokojeně, konzervativní rodič stále kroutí hlavou.
„Hodně maminek se mě ptalo, co tam děti dělají v zimě. Vždyť musí být nemocné. Tak je to právě naopak. Anežka ještě nikdy nebyla nemocná,“ říká paní Veronika Trávníčková. S odsuzujícími reakcemi okolí se prý už setkala. Časem ale nad tím mávla rukou:
„Osobní zkušenost mě přesvědčila, že je to pro moji dceru to nejlepší.“
Když je velká zima, mají se kam schovat, jinak si vystačí s dobrým oblečením a pohybem. Hlavní je v předškolním věku prožitek a tady je skutečně pořád co zkoumat.
„Je to jako přivést dítě kdysi dávno k babičce na dvoreček,“ popisuje atmosféru nová paní učitelka Klára. Nejedná se přitom o nějakou českou alternativní výchovu.
„Koncept pochází z Norska, kde to má stoletou tradici a je to normální způsob předškolní výchovy dětí,“ potvrzuje Petra Tanglová.
Lesní školka v Děčíně je jediná svého druhu u nás, protože splňuje všechny legislativní požadavky. Ostatní podobné organizace v zemi mají pouze status lesních klubů.
Měsíčně stojí školka tři tisíce korun a peníze jdou jen na mzdy učitelek. Školku nyní pravidelně navštěvuje patnáct dětí a stále jsou zde volná místa.