Děti si v pražském policejním muzeu vyzkoušely, jak se chovat v provozu
Jak správně jezdit na kole, přecházet ulici nebo si zapnout pás v autě, to všechno si mohly vyzkoušet děti na akci s názvem Rozhlédni se. V areálu pražského policejního muzea pro ně organizátoři přichystali různé úkoly.
„Naším cílem je zaměřit se na nejčastější příčiny zbytečných úrazů a názorně ukázat, jak jim předejít. Není to přednáška, ale děti plní různé úkoly,“ popsal školitel silničního provozu Robert Šťastný.
Co si mohly děti v rámci projektu Rozhlédni zkusit, vyjmenovala Alžběta Remrová z pořádajícího nadačního fondu Kolečko.
„První pomoc v případě, že cyklista spadne z kola na silnici. Děti se podívaly do hasičského auta, jezdily na křižovatce pod vedením městské policii, luštily různé kvízy a křížovky,“ popsala Remrová.
Ukázku první pomoci předváděl dětem Aleš Benda. Děti umí velmi často poskytnout pomoc daleko lépe než dospělí, upozornil Benda.
V pražském policejním muzeu proběhla akce s názvem Rozhlédni se. Děti si vyzkoušely, jak se chovat v provozu. Na místě natáčel Jan Charvát.
„Zásada číslo jedna, kterou děti učíme, je, že mají přivolat někoho dospělého. Vždy chceme, aby u toho dospělý byl, přece jenom má větší nadhled,“ dodal Benda.
Jednou z důležitých součástí akce bylo dopravní hřiště přímo v areálu policejního muzea. Co se na něm děti naučily, přiblížil školitel silničního provozu Štastný.
„Umožňuje dětem vyzkoušet silniční provoz v roli chodce nebo cyklisty, zvládání křižovatky, která má nebo nemá semafory, přecházení silnice přes přechod nebo značky,“ řekl Robert Šťastný.
Nejčastějším místem úrazů dětí je osobní auto. Rodiče často podcení jízdu na krátkou vzdálenost a děti nepřipoutají. Problémy ale mohou nastat i v jiných situacích.
„Z hlediska chodců je to dětská nerozvážnost, že náhle skočí do silnice. Z hlediska cyklistů je situace velmi dobrá, ale i tak je tu velké téma viditelnosti a zvládání specifických situací jako objet nějaké nákladní auto stojící u silnice,“ uzavřel Šťastný.