Francouzštinářka vyhrála první kolo soudního sporu se Slezskou univerzitou
Slezská Univerzita v Opavě prohrála soud s učitelkou, které dala výpověď. Vysoká škola ji považovala za nadbytečnou, ale podle rozsudku to akademici nedokázali dostatečně zdůvodnit. Justice proto dala v prvním kole soudního sporu za pravdu kantorce.
Loni v létě bylo na akademické půdě obchodně-podnikatelské fakulty v Karviné pořádně horko. Studenti se zničehonic dozvěděli, že výuka ruštiny, francouzštiny a španělštiny končí.
„Když jdu na tuhle školu a mám tady ty jazyky nabídnuté, chci se na ně přihlásit a ono už to není možné, bez toho, aby se sdělilo předem, že se budou jazyky rušit, tak mi to přijde trochu nespravedlivé vůči studentům,“ rozhořčovala se tehdy studentka Aneta.
Francouzštinářka Věra Lánská se s výpovědí nehodlala jen tak smířit a oznámila: „Celou věc postupujeme k soudu z důvodu porušení zákoníku práce.“
Po více než roce justice rozhodla, že kantorka má pravdu a výpověď je neplatná. „Bylo na univerzitě, aby prokázala, že rozhodla o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce a že se žalobkyně stala nadbytečnou,“ potvrdila Českému rozhlasu předsedkyně opavského soudu Marta Kožušníková.
Vysoká škola se nyní odvolala. Marie Sciskalová, která vede obchodně-podnikatelskou fakultu, na důvodech výpovědi trvá: „Zejména to byly finanční prostředky a samozřejmě zájem ze strany studentů, pokles studentů na naší fakultě.“
Žena, která učí jazyk národa Velké francouzské revoluce a která neváhala žalovat vysokou školu, má ze svého vítězství v prvním kole radost. „Je to také uspokojení z toho, že se ukázalo, kde je pravda. Víte, já to chápu, že francouzština je zapotřebí a že to není jakési moje vítězství, ale je to vítězství studentů, protože francouzština by se tam měla vrátit,“ světila se Věra Lánská.
Definitivně ale ještě nevyhrál nikdo. Odvolací senát bude spor mezi univerzitou a kantorkou řešit počátkem listopadu.