Karlín. Místo, kterému povodeň z roku 2002 paradoxně prospěla
Dnes už se z tohoto sloganu stalo klišé: „Karlín. Místo, kterému povodeň paradoxně prospěla". Dříve dělnickou čtvrť postavenou na písku, bahně a dalších vltavských náplavách velká voda v srpnu 2002 zasáhla nejvíc z celé Prahy. Na celkových škodách způsobených povodní v celém Česku se dokonce Karlín podílel celou desetinou. Zdejší miliardové škody ale záhy vyvážily miliardové investice.
„Vážení spoluobčané, upozorňuji vás, že byla zahájena řízená preventivní evakuace oblasti Karlína.“ Tisíce lidí tehdy opouštěly Karlín, který už nikdy neměly spatřit v původní podobě. Voda v centrální části záhy vystoupala do výšky tří metrů. Když opadla, odkryla zkázu - bláto, zápach a strach z možné infekce.
„Jak po válce. Dům je úplně obrácený naruby. Nic nefunguje,“ říkala mladá žena krátce po návratu do Karlína. „Hlavně nám šlo o to jídlo. To bylo příšerné,“ doplňovala další obyvatelka. „Mám tu horko, nemůžu dýchat, je to hrozný,“ sděloval první dojmy jeden z mužů. Zkáze tu pak přidalo i nestabilní podloží.
„Tady stál ten barák, který první spadl. A ten odstartoval veškerou paniku kolem Karlína. Byl to dost silný zážitek vidět polovinu domů spadlou na zem a druhou polovinu odkrytou. Odkryté soukromí lidí, kteří tam původně bydleli. Stolky, židle, sekretáře, nedopité kafe na stole,“ vzpomíná před dodnes prázdným místem v Křižíkově ulici výtvarnice a Karlíňanka s velkým K Tereza Babrajová.
Celkem v Karlíně spadly čtyři činžáky. Na kahánku jich ale mělo ještě několik měsíců po povodních daleko víc. Ostatně jsou tu i takové domy, kterým povodeň sebrala život zřejmě natrvalo.
„Například naproti. V tomto domě vidíte, že také pořád není funkční. Vevnitř už jsou udělány nějaké výztuhy,“ popisuje Babrajová. Mrtvých domů tu je ale minimum. Život sem přivedly stavby nové.
„Zástavba na Křižíkové a Pernerové ulici byly dřív staré fabriky. Zanedbaná místa. Myslím si, že tím je dneska Karlín unikátní, že tam vznikají loftové byty a design centra. Oni opravují budovy a vznikají velice půvabné rekonstrukce části Karlína,“ dodává Tereza Babrajová.
A nejde jen o rekonstrukce. Ocenění za invence projektantů a architektů sbírají i nové budovy v těsné blízkosti Vltavy. I tam je ale slabé místo lokality. Na dnes zanedbaném rumišti dvaceti hektarů Rohanského ostrova se už dva roky mělo stavět. Přípravy jdou ale ztuha a developer zahájení posunuje až do příštího, ne-li přespříštího roku.