Karlovarská hvězdárna bude mít nový dalekohled. Sloužit bude badatelům i veřejnosti

Karlovarská hvězdárna na Hůrkách představí veřejnosti v závěru dubna nový hvězdářský dalekohled. Moderní zařízení nahradí vysloužilý přístroj, který už dávno nevyhovoval současným nárokům badatelů. Nové vybavení dostane observatoř, kterou nadšenci otevřeli před 50 lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hvězdárna Ďáblice - u dalekohledu

Hvězdárna Ďáblice - u dalekohledu | Foto: Hynek Bulíř

Starý dalekohled karlovarské hvězdárny už nevyhovoval po všech stránkách. A když mu jeho současní provozovatelé odpustili technické nepřesnosti, byly chvíle, kdy ho nemohli využívat děti ani dospělí.

„Původní dalekohled byl takový, že se k němu přistupovalo po schůdcích a kolikrát jsem se tam nedostal ani já v určité poloze, což při mých 180 centimetrech je co říct. To znamená, že veřejnost, která přijde, s ním může pozorovat a my potom v noci můžeme dalekohled použít v celé řadě odborných aktivit,“ vysvětluje šéf karlovarské hvězdárny Miroslav Spurný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na karlovarské hvězdárně natáčel redaktor Zdeněk Trnka.

A zároveň nový teleskop alespoň rámcově popisuje.

„Parametr je 406 milimetrů, průměr hlavního zrcadla, ohnisko – budou to vlastně dva dalekohledy v jednom, jeden je 2400 milimetrů a druhý 4 metry. Díky tomu docílíme možnosti dalekohled využívat jakoby ve dvou modech – budeme s ním schopni opravdu pracovat jak odborně, tak s ním bude moci pozorovat veřejnost,“ pochvaluje si Spurný.

Nový hvězdářský dalekohled má být zapojený do mezinárodní sítě teleskopů, které plní společné vědecké úkoly. A získaná data budou k dispozici i na internetu. Nový karlovarský teleskop přitom vyrábí česká firma z Turnova.

„Hledali jsme někoho, kdo je opravdu schopen to dodat v krátkém čase. Česká firma to dodala s tím, že smlouva byla podepsaná někdy v červnu a dalekohled je prakticky před dokončením. Je to neuvěřitelné, protože přístroje ze zahraničí mají kolikrát dodací lhůtu 24 až 36 měsíců,“ porovnává Spurný.

Starý dalekohled zůstane

Nový dalekohled by měl být veřejnosti představen 25. dubna. Dalekohled starý ovšem na hvězdárně zůstane.

„Starý stroj máme v plánu zrekonstruovat, i když možná trochu překvapivě – nebude už sloužit k pozorování oblohy. Domluvili jsme se, že nám s ním pomůže zmiňovaná firma, která se v podstatě zabývá přesnými mechanickými díly a upraví nám ho tak, aby s ním návštěvníci mohli vidět opravdu velice zajímavé věci,“ říká s úsměvem šéf hvězdárny Miroslav Spurný, který více nechce prozradit.

V dubnu je observatoř otevřená především o víkendech a nabízí především komponované pořady zaměřené na kosmické sondy, komety nebo astronomické pohádky.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme