Karviná nebude muset platit státu za zámecké sbírky, které město samo opravilo
Karviná nebude platit státu za sbírky rodu Larischů, které vystavuje ve svém zámku. Vzácné exempláře hledali karvinští odborníci v depozitářích i na půdách a za své peníze je opravili. Památkáři však po nich letos začali žádat vysoké nájemné - zhruba dva milióny korun ročně. Magistrát to odmítal a začal jednat přímo s ministerstvem kultury.
„Je to empírová skříň, kterou jsme spolu s kolegyní našli v poměrně zbědovaném stavu. Byla úplně celá rozložená a hrozilo jí, že bude odsouzená k naprostému zániku,“ ukazuje tajemník radnice Roman Nogol jeden z desítek exemplářů zámku.
Za dobrotu na žebrotu, to si počátkem roku tady v Karviné zřejmě pomysleli. Tehdy se dozvěděli, že za sbírky, které státu zachránili, musí státu platit nájemné. „Přišlo nám to v tu chvíli nefér, protože jsme do majetku státu napumpovali desítky milionů korun,“ podotýká Nogol.
Jenže úředníci byli zpočátku neoblomní. „Tady spíš než spravedlivé nebo nespravedlivé bych používala termín zákonné a nezákonné,“ reagovala v dubnu Petra Ulbrychová z ministerstva kultury.
Na ose Karviná - Praha začala série diplomatických jednání. Město prokázalo že sbírky slouží veřejnosti a školám z okolí, magistrát nájem platit nemusí.
„Byla jsem přesvědčena o to, že platit si vzájemně za půjčování sbírek v institucích není úplně to nejlepší. Jsem ráda, že po mé návštěvě se to nakonec urovnalo a že opravdu za sbírky nemusí platit,“ říká ministryně kultury za TOP 09 Alena Hanáková.
A v hornické Karviné, kde zase tolik historických památek není, málem bouchali šampaňské, usmívá se tajemník Roman Nogol. „Určitě radostné pocity, že se nám podařilo něco vymyslet tak, abychom tady v Karviné zachovali pro budoucnost jedinečnou sbírku, která se nám podařila vytvořit a která má za sebou 15 sezón. Snad jí čekají další úspěšné sezóny,“ dodává Nogol.
Smlouva o bezplatném půjčování má trvat zatím tři roky.