Írán chce být lídr osy odporu. Má za cíl úplnou likvidaci Izraele a zahnat Židy do moře, tvrdí Macko

Hizballáh od středečního rána vypálil kolem stovky raket na území Izraele, na Izrael balistickými raketami zaútočil také Írán. Podle íránských revolučních gard šlo o desítky raket. Jak uvedl Izrael, pozemní operace na jihu Libanonu zůstane omezená na příhraniční oblasti. „Írán útočil na Izrael pomocí proxy hráčů po desetiletí,“ řekl pro Radiožurnál generál, poručík v záloze, bývalý nejvyšší zástupce Slovenska ve strukturách NATO Pavel Macko.

Rozhovor Tel Aviv/Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálporučík Pavel Macko, bývalý zástupce náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republiky

Generálporučík Pavel Macko, bývalý zástupce náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republiky | Foto: Marko Erd/SME | Zdroj: Profimedia

Íránská televize tvrdí, že 80 procent z asi 200 raket zasáhlo v úterý večer své cíle. Izraelská protivzdušná obrana podle agentury Reuters sestřelila desítky íránských raket, které letěly nad jižní Sýrií. Jordánsko dále sdělilo, že zničilo některé íránské rakety. Jaká je realita?
Realita bude taková, že se Izraeli podařilo zničit velkou část raket. Bavíme se o největším balistickém útoku v dějinách lidstva, protože šlo podle posledních údajů o 181 raket, konkrétně o hypersonické rakety Fattah-1 a Fattah-2, které jsou nejmodernější prostředky Íránu. Velká část byla zničena, některé dopadly na zem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Macko přiblížil svůj pohled na situaci v Izraeli v pořadu Odpolední publicistika s Věrou Štechrovou

Stále nevíme, zda zasáhly určené cíle, nebo padly po zásahu někam do pole. Obě strany budou říkat svojí verzi, Izrael nebude upřesňovat umístění svých pozic Íráncům.

Vrstvy obrany

Co ukázaly poslední útoky o stavu izraelské protivzdušné obrany?
Izraelská protivzdušná obrana je jednoznačně jedna z nejlepších na světě, je absolutně nejhustější síť obranného štítu. Má několik vrstev - Iron Dome, známou také jako Železná kupole. Ta spíše slouží k obraně před raketami, jako má např. Hizballáh, což znamená na palbu z bližších vzdáleností. Nad tím je Davidův prak.

Úplný hrot je systém Arrow-2 nebo Arrow-3, které mají sloužit na ochranu proti dálkovým balistickým raketám. Viděli jsme je poprvé v reálné akci proti nejmodernějším prvkům ze strany Íránu a myslím si, že byly velmi úspěšné. Stoprocentní systém neexistuje, ale Izrael má vysokoúčinný systém obrany, který je promyšlený, prokalkulovaný a podporovaný tím nejmodernějším, co je k dispozici.

Slyšeli jsme, že to byly desítky raket, možná 200 raket. Víme, jak silný útok je izraelská protivzdušná obrana schopná zvládnout bez větších ztrát?
Teď se ukázalo, že šlo o skutečně masivní útok. Není jednoduché koordinovat několik desítek nebo stovek raket, hrozila už i vzájemná interference mezi raketami. Jde o rakety, které letí velmi krátkou dobu. Ukázalo se zatím, že izraelský systém nebyl úplně srovnaný. Samozřejmě je riziko, že pokud by úder byl ještě silnější, že systém přišel na své limity. Musí rychle vyhodnocovat cíle, umělá inteligence přiřazuje, které cíle má ničit a které nechají dopadnout.

Rakety, které dopadly a vybuchly na zemi, mohly dopadnout do neobývané oblasti. Systém je nastavený tak, že nestřílí po každé raketě, ale pouze po raketách, které ohrožují cíle. Myslím si, že se ukázalo, že Izrael je daleko odolnější, než si agresor jako Írán myslel.

Spojené státy oznámily, že jsou připravené pomoci Izraeli v obraně před íránskými raketovými útoky a chránit i americké vojáky v oblasti. Jakým způsobem se na tom mohou Spojené státy podílet?
Spojené státy mají svoje síly a prostředky v oblasti, mají základny v Iráku i v části Sýrie, kde se bránily útokům. V minulosti byl raketový útok na základnu amerických sil v Bagdádu.

Mají své námořní prostředky, křižníky na pobřeží Středozemního moře, v oblasti Indického oceánu nebo v Ománském zálivu, kde kotví celá bojová skupina, letadlové lodě a ty mají svoje prostředky, kterými dokáží sestřelovat rakety nebo střely s plochou dráhou letu, které se pohybuji v daném prostoru.

Izrael nasadí v Libanonu pěchotu a obrněné jednotky. Přesto má operace zůstat ‚omezená‘

Číst článek

Proxy hráči

Jak zásadní je v tuto chvíli pro Izrael tato vojenská podpora Spojených států?
Je to zásadní podpora. Izrael je relativně soběstačný, ale vojenská podpora Spojených států vysílá jasný signál, že Spojené státy stojí na straně Izraele. Írán se staví do pozice jakéhosi lídra tzv. osy odporu, která má jediný cíl - úplnou likvidaci státu Izrael a zahnat Židy do moře. Útok, který jsme viděli, byl výjimečný, protože došlo k druhému přímému útoku tento rok ze strany Íránu na Izrael.

Írán útočil po desetiletí na Izrael pouze za pomoci proxy hráčů - svých pomocníků, jako je Hizballáh, Hamás, ale i další skupiny na území Sýrie. Útok může být odrazový můstek pro větší eskalaci, aby se Írán pustil do dobrodružství a zapojil všechny hráče v regionu do masivního likvidačního útoku na Izrael. Proto je důležitá podpora ze strany Spojených států a vidíme, že i Francie svolává Radu bezpečnosti OSN.

Pokud Izrael oznámil, že zapojuje do pozemní operace na jihu Libanonu své obrněné jednotky a pěchotu, co to znamená pro vývoj operace a dá se předpokládat, jaké budou mít úkoly?
Je to nevyhnutelný krok, protože v první vlně přišly speciální výsadkové nebo komando jednotky, které mají zabezpečit klíčovou infrastrukturu, podmínky, proniknout k pozicím vedení a zjistit více podrobností o terénu a pozicích protivníka. Nyní přichází konvenční jednotky.

Odpověď Izraele bude větší než v dubnu. Možným cílem jsou ropná zařízení Íránu, říká analytik

Číst článek

Izrael si zřídil nárazníkové pásmo, které od něj očekává rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1701 z roku 2006, kdy skončila válka mezi Hizballáhem a Izraelem a strany se dohodly na nějakých pravidlech hry, které ale Hizballáh nikdy nerespektoval.

Izrael chce prostor vyčistit, vytlačit z něj Hizballáh a zabezpečit, aby nebyl schopný ostřelovat sever Izraele dělostřelectvem nebo protitankovými prostředky. Samozřejmě zůstává otevřená hrozba raketami, které mají větší dosah. Hizballáh má rakety s dosahem až 500 km a na ty bude působit a cílit izraelské letectvo i nadále.

Celý rozhovor si můžete poslechnout také v audiu v úvodu článku.

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme