Lesníci musejí skončit s rozsáhlým kácením příměstských lesů na Těšínsku
Obce na severu Moravy porazily lesníky. Kvůli smogu už nesmějí těžaři kácet víc, než je zdrávo. Postavily proti nim tamní radnice a podpořilo je ministerstvo životního prostředí. Zástupci měst se báli, že se oblíbená místa rekreace promění v takzvané holoseče a navíc přijdou o důležitý zdroj čistého vzduchu.
Řev motorové pily u Těšínské přehrady ustal. Oddechla si i pětasedmdesátiletá Markéta Molišová. Pro některé stromy, v jejichž korunách se schovávala, když byla malá, už ale bylo pozdě.
„To je pro tu duši strašně těžké a těžko se s tím smiřuji. Tam jsou opravdu velké, už staré stromy, které nám tady přispívají kyslíkem, protože Těšín je velice znečištěná oblast,“ říká.
Podobný problém jako v Českém Těšíně řešily radnice v Třinci nebo Havířově. V boji za příměstské lesy se na jejich stranu nakonec postavilo ministerstvo životního prostředí. Jednání s Lesy České republiky přineslo dlouho očekávaný zlom.
„Bylo nám přislíbeno, že ani v Třinci, ani v ostatních dotčených městech Moravskoslezského kraje nebudou prováděny holoseče a města se budou moci účastnit plánů hospodaření a těžby v těch příměstských lesích, tak přípravy nového lesního hospodářského plánu po roce 2017,“ potvrzuje úřadující ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.
Státní fond životního prostředí navíc pošle na zvelebení příměstských lesů v budoucnu peníze. Vyrůst za ně mají například lavičky, přístřešky nebo lepší cesty pro návštěvníky.