Lesníci musejí skončit s rozsáhlým kácením příměstských lesů na Těšínsku

Obce na severu Moravy porazily lesníky. Kvůli smogu už nesmějí těžaři kácet víc, než je zdrávo. Postavily proti nim tamní radnice a podpořilo je ministerstvo životního prostředí. Zástupci měst se báli, že se oblíbená místa rekreace promění v takzvané holoseče a navíc přijdou o důležitý zdroj čistého vzduchu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení v první zóně Národního parku České Švýcarsko

Kácení v první zóně Národního parku České Švýcarsko | Foto: Jan Rovenský

Řev motorové pily u Těšínské přehrady ustal. Oddechla si i pětasedmdesátiletá Markéta Molišová. Pro některé stromy, v jejichž korunách se schovávala, když byla malá, už ale bylo pozdě.

„To je pro tu duši strašně těžké a těžko se s tím smiřuji. Tam jsou opravdu velké, už staré stromy, které nám tady přispívají kyslíkem, protože Těšín je velice znečištěná oblast,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kácení stromů na Těšínsku informoval reportér Stanislav Janalík

Podobný problém jako v Českém Těšíně řešily radnice v Třinci nebo Havířově. V boji za příměstské lesy se na jejich stranu nakonec postavilo ministerstvo životního prostředí. Jednání s Lesy České republiky přineslo dlouho očekávaný zlom.

„Bylo nám přislíbeno, že ani v Třinci, ani v ostatních dotčených městech Moravskoslezského kraje nebudou prováděny holoseče a města se budou moci účastnit plánů hospodaření a těžby v těch příměstských lesích, tak přípravy nového lesního hospodářského plánu po roce 2017,“ potvrzuje úřadující ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Státní fond životního prostředí navíc pošle na zvelebení příměstských lesů v budoucnu peníze. Vyrůst za ně mají například lavičky, přístřešky nebo lepší cesty pro návštěvníky.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme