Letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše se otevírá návštěvníkům

Právě dnes a pak i zítra si bude moci veřejnost prohlédnout letní sídlo někdejšího československého prezidenta doktora Edvarda Beneše. Slavná vila Hany a Edvarda Benešových se nachází v Sezimově Ústí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešova vila

Benešova vila | Foto: Město Sezimovo Ústí

Vila manželů Benešových byla postavena v letech 1930 až 1931 na symbolickém místě, kde podle historie vedl svá kázání mistr Jan Hus. Autorem stavby byl architekt Petr Kropáček. Manželé Benešovi měli jasnou představu o vzhledu svého domu, který je postavený v takzvaném novošpanělském stylu.

„To znamená velká, otevřená okna, světlé místnosti, propojení s krajinou,“ vysvětluje Petr Musil z Informačního centra České vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Musil z Informačního centra České vlády v rozhovoru o objektu Benešovy vily

Vila a její okolí je umístěno na velmi pěkném pozemku. Dům stojí na poměrně rozsáhlé parcele, na soutoku Kozského potoka a jihočeské Lužnice. Z části ještě zasahuje do tzv. Starotáborského lesa.

Vilu obklopuje rozsáhlá zahrada. Autorem zahradní kompozice, která vycházela ze zásad anglického krajinářského parku, je renomovaný zahraniční architekt Otokar Fierlinger.

Letos si připomínáme 80 let od doby, kdy byla vila dokončena a kdy vznikal i celý park. „Vzhledem k toku času některé stromy samozřejmě musely být vyměněny, stejně tak některé keře. V roce 2002 poničila část dolní zahrady povodeň, takže zahrada se vyvíjí. Jak říká docent Větvička: zahrada není nikdy hotová,“ popisuje současný vzhled parku Petr Musil.

Přístupná expozice

Dny otevřených dveří ve vile se pořádají až do října tohoto roku každý poslední víkend v měsíci. V rámci těchto dní je zpřístupněna většina vily a parku. Návštěvníci uvidí nejen původní pracovnu, jídelnu, obývací pokoj manželů Benešových, ale také novou pracovnu doktora Beneše, kterou si nechal v roce 1938 umístit do prvního patra. K vidění bude i místnost, kde v roce 1948 Edvard Beneš zemřel.

Sezimovo Ústí je jedinou mimopražskou rezidencí českého předsedy vlády, proto prostory bytu, který je ve vile umístěn a rezervován pro něj, zůstávají pro veřejnost uzavřeny. „ Minulý premiér Fischer, předseda úřednické vlády, sem jezdil poměrně často, současný premiér zatím vilu nevyužil,“ hodnotí využívání tohoto privilegia Petr Musil.

K významným milníkům této budovy patří částečná přestavba, kterou uskutečnil již v roce 1938 architekt Otokar Fierlinger.

Po únoru 1948 se prezident Beneš stáhl z Prahy a až do své abdikace v červnu 1948 úřadoval z této vily v Sezimově Ústí.

V roce 1975 po smrti paní Hany Benešové přešla vila do majetku Úřadu vlády Československé socialistické republiky.

Náročná rekonstukce v letech 2006 až 2009

V listopadu 2000 prohlásilo Ministerstvo kultury České republiky někdejší letní sídlo Edvarda Beneše za kulturní památku.

„Snahou bylo posunout vzhled vily zpátky, protože právě v 70.letech za doby premiéry Štrougala došlo k rozsáhlým stavebním úpravám ve vile. Cílem celé té rekonstrukce v letech 2006 – 2009 bylo na základě dobových plánů a dobových fotografií navrátit v nejvyšší možné míře vilu do původního stavu a původního vzhledu,“ popisuje cíle rekonstukrce Musil.

Martin Mašek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme