Moravský kras si připomíná 80. výročí od objevu plavební trasy po podzemní řece Punkvě
Badatelům v Moravském krasu se před 80 lety podařilo učinit objev, který zpřístupnil plavbu po podzemní řece Punkvě. 5. února se profesorovi Karlu Absolonovi podařilo snížit hladinu toku a najít směr, kterým byl pak proražen umělý tunel. Za necelý půlrok poté se po hladině Punkvy, jak ji známe dnes, plavili první turisté.
Podzemní plavba na Punkvě byla spuštěna sice už v roce 1921, turisté se ale k ní dostávali poměrně dlouhou cestou. Do lodiček návštěvníci nenasedali jako dnes ze dna propasti Macocha, ale venku před jeskyněmi.
„Do toho objevu ti lidé vlastně chodili na dno propasti Macocha, tou samou cestou se museli vracet ven, potom nasedli na lodičky a zase vyjížděli ven,“ popisuje vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka.
80. výročí od objevu plavební trasy po podzemní řece Punkvě v Moravském krasu připomíná redaktor Michal Záboj
I kvůli tomu badatel Karel Absolon chtěl propojit vodní plavbu se dnem Macochy. V cestě mu ale stál takzvaný Zlý sifon, který se mu dlouho nedařilo překonat.
Nejdříve nechal prorazit odvodňovací tunel ve skalním masivu, v prosinci roku 1932 pak jeho tým začal s odčerpáváním vody přímo před sifonem.
„Čerpání začalo 4. prosince pomocí centrifugálních pump, skončilo 18. prosince, protože se dostali pouze o šest metrů níže. Potom vlastně od poloviny ledna instalovali novou čerpací baterii, takzvaný Nautil, a tím snížili Punkvu celkově o 18 metrů níž. Celkově čerpali denně 45 milionů litrů vody, a ty náklady na tento čerpací pokus byly asi 250 tisíc korun, které platila firma bratří Sigmundů z Lutína,“ přibližuje Hebelka.
Právě 5. února 1933 se badatelům podařilo odčerpat vodu. Obnažená skála jim pak dovolila zaměřit a najít směr, kudy prorazit umělý tunel směrem ke dnu propasti Macocha. Za několik měsíců na to pak začal provoz na Punkvě, jak ho známe dodnes.
„Oni se po tom vyčerpání dostali na takzvané Velké jezero, kde provedli zaměření těch hlavních směrů. A od toho února do konce června provedli prorážku chodeb a celé té vodní plavby tak, aby toho prvního července mohla být ta vodní plavba na Punkevních jeskyních slavnostně otevřena,“ popisuje vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu.
Podzemní plavba po řece Punkvě tak letos oslaví 80 let. Za tu dobu si její romantiku vychutnaly miliony turistů z celého světa, možná i kvůli tomu, že podobnou atrakci v minimálně v Evropě nenajdou.
„Tímto počinem se otevřel takový nejvíc atraktivní okruh v jeskyních ve střední Evropě určitě, ale dá říct i v evropském měřítku, možná i ve světovém. Protože, to že se návštěvník může pohodlně suchou cestou dostat na dno propasti Macochy a potom si nasedne na lodičky a vyjíždí ven, kde zase může použít lanovky a dostat se zase ještě k Hornímu můstku a Dolnímu můstku propasti, tak je to okruh, který ve světě téměř nemá obdoby,“ upozorňuje Jiří Hebelka.
Plavba po podzemní řece Punkvě je součástí prohlídkové trasy Punkevních jeskyní, které jsou přístupné celoročně.