Na Klínovci se rodí nová podoba věhlasné rozhledny, návštěvníkům se otevře na podzim
Nejvyšší vrchol Krušných hor už brzy bude zdobit replika věhlasné rozhledny na Klínovci. Původní vyhlídková věž na místě stála už začátkem 19. století. Svou konečnou podobu, kterou se stavbaři snaží napodobit, ale získala mnohem později společně s přistavěným hotelem a restaurací.
Klínovecká rozhledna zatím zůstává v obležení zedníků a jiných dělníků. To zásadní je ale hotovo.
„Dělají se vnitřní instalace, to znamená kamerový systém, slaboproud, elektroinstalace, a na vnějším plášti se připravuje konstrukce dříků věže a přístavků ke spárování kamenného zdiva. Práce by měly být koordinovány a dokončeny tak, aby 28. října na náš svátek byla celá stavba slavnostně otevřena,“ říká Dušan Perník z božídarské radnice, který má stavbu na starosti.
Jak jsou práce na stavbě nové rozhledny daleko, zjišťovala na Klínovci Pavla Sofilkaničová
Minulý týden došlo k nejsložitější části náročné montáže. Téměř třítunovou střechu rozhledny pokládalo pomocí jeřábu celkem 15 lidí.
„Probíhalo to hladce, prakticky byly připraveny konstrukce k osazení a zajištění původní krytiny včetně krovu na vlastní rozhledně,“ doplnil Dušan Perník.
Bohužel jen tu se díky neodborným zásahům v minulých letech podařilo z větší části zachovat. „Jak do stavby zatékalo, tak ta vlhkost byla v konstrukci uzavřená, a tím docházelo k její degradaci a postupnému rozpadání. Ten stav už byl takový, že před zahájením rekonstrukce začaly vypadávat římsové prvky, těžké žulové kusy, které ohrožovaly bezpečnost. Takže původní snaha stavbu zachránit tomu neprospěla,“ vysvětluje zástupce radnice.
Původní dřevěná věž z roku 1817 shořela. Její kamenná nástupkyně, kterou dnes připomíná už jen její replika, se objevuje o mnoho let později. Stavba byla dokončena v roce 1884, dosahovala výšky 24 metrů a dostala jméno císaře Františka Josefa I. Osmistěnná stavba je dodnes nejvýše položenou rozhlednou v Krušných horách a druhou nejvýše položenou v České republice. Při dobré viditelnosti jsou kromě českých vrcholků vidět Krušné hory i v Německu, České středohoří nebo Tepelská vrchovina.
Pokud jde o výstup na vrchol věže, který v minulostí čítal 75 schodů, a velmi úzký průchod po schodišti, i této části historické repliky jsou stavbaři věrní.
„Chodbička zůstala opravdu úzká, takže když se budou míjet sestupující a vystupující, tak to bude s problémy. Jedny z prvků, které zůstaly zachovány, jsou i schodišťové stupně, pouze byly nahrazeny ty poškozené, kterých bylo osm z celkového počtu,“ popisuje Perník.
První návštěvníci mohou z vrcholu nové rozhledny shlížet na okolí už na podzim. Obec Boží dar současně opravuje příjezdovou cestu včetně stezky pro pěší. Celkové náklady dosáhnou 14 milionů korun, peníze poskytly přeshraniční projekty i stát.
V budoucnu by se mohla dočkat oprav i restaurace
Přímo sousedící objekt restaurace, který v minulosti sloužil i jako penzion, zůstává zatím bez využití. Ne však bez záměru. Už teď je rozhledna posunutá o několik čísel stranou, aby se v budoucnu mohlo s objektem snadněji pracovat. Dušan Perník nevylučuje podobný proces, jako s klínoveckou věží.
„Jednáme s Národním památkovým ústavem o sejmutí památkové ochrany z části hotelového komplexu, protože jsme si vědomi toho, že některé části stavby jsou dneska nezachovatelné. Samozřejmě by mělo dojít k replice, záchovnému stavu výstavních sálů. Co se týče vlastní restaurace, je to otázka spíš až pro další generaci. Myslím si, že by si nejvyšší vrchol Krušných hor takovou záležitost zasloužil a předpokládám, že zájem by byl značný,“ uzavírá Dušan Perník z božídarské radnice.
Radnice v Božím Daru už teď dostává řadu dopisů, kde lidé děkují za novou rozhlednu na Klínovci. I proto vedení obce doufá, že v budoucnu podobný osud čeká i okolí tohoto významného místa Krušných hor.
Zvětšit mapu