Na tradiční přeshraniční burze v Ústí nabízely firmy práci v Německu nebo Švýcarsku
V Ústí nad Labem dnes měli lidé možnost najít si zaměstnání v cizině. V hotelu na Hraničáři se představila více než dvacítka agentur a firem z Německa, Švýcarska nebo Nizozemska. Někteří návštěvníci odešli s příslibem možného zaměstnání, našli se ale i tací, kteří dostali ihned práci v sousedním Německu.
„Nějaké zkušenosti s prací v Německu už mám, takže znám rozdíl,“ říká Erik Zámečník z Litoměřic, který pracuje jako svářeč.
„U nás máte kolem 30 tisíc, ale nadřete se, protože jde většinou o úkolovky, při kterých furt makáte. V Německu dostanete 50 tisíc, pohodového šéfa a navíc se nesedřete jako tady v Čechách,“ dodává Zámečník, který našel uplatnění u firmy z Bavorska.
Podle ředitele úřadu práce v saské Pirně Maria Lehwalda nabízí zaměstnavatelé jen kousek od Ústecka více než tisíc pracovních míst.
Přeshraniční burzu práce provází už od samého počátku velký zájem lidí. V nacpaném kongresovém sále byl i Jan Bachorík
„Největší poptávku máme ve zdravotnictví nebo pečovatelských oborech, strojírenství, řemeslnictví a samozřejmě také pohostinství. Celkem je to zhruba 1200 neobsazených pracovních míst, do kterých bychom rádi zaměstnali kvalifikované české pracovníky.“
Důležitá je ovšem znalost německého jazyka. Lidé, kteří se zajímají o zaměstnání v zahraničí, se už ale na nové možnosti připravují lépe.
„Myslím si, že už naši uchazeči pochopili, že pro práci v Německu je potřeba umět mluvit německy. Rok od roku jsou ale lidé více připravení a kvalifikovaní, a to si pochvalují i němečtí zaměstnavatelé,“ říká Leona Bláhová z ústeckého krajského úřadu práce.
Lidé, kteří burzu práce v Ústí nad Labem nestihli, mohou využít pro hledání zaměstnání české úřady práce, které jim s výběrem i formalitami přeshraničního zaměstnání pomůžou.