Ostatky Němců z Budínky byly po dvou letech sporů uloženy ve společném hrobě
Kauza Budínka se dočkala konečně svého uzavření. Dva roky poté, co policisté našli hromadný hrob zavražděných Němců, se podařilo zjistit totožnost většiny z nich. Policistům pomohly vzorky DNA, které porovnali s DNA pozůstalých. Po mnoha sporech lidí z Dobronína a Ždírce nakonec dnes byly ostatky pohřbeny na jihlavském ústředním hřbitově ve společném hrobě za účasti německých pozůstalých. Pohřbu dopoledne předcházela smuteční mše za oběti tragédie.
Velký podíl na pohřbu má dobronínský rodák Johann Niebler, který byl za války odsunutý do Německa. Když mu bylo 12, procházel se na louce v Budínce kolem navršeného hrobu, odkrokoval si místo, zakreslil ho do mapy a ta později posloužila německému kronikáři k sepsání historie.
Na louce v Budínce se našly ostatky 13 Němců ve věku od 30 do 40 let, kteří měli ubít lopatami a motykami pomstychtiví Češi. Své sousedy měli Češi věznit v květnu roku 1945 v hasičské zbrojnici, následně hnát kolem železničního viaduktu na louku Budínku, kde je ubili.
„Chodíval jsem do Dobronína pro mouku - kolem Budínky s hrůzou, protože jsem věděl, co se tam stalo,“ říká Niebler, zástupce pozůstalých obětí, který nechal pro oběti vyrobit náhrobek z mrákotínské žuly ve tvaru kříže.
Policie tento týden vydala pozůstalým z hromadného hrobu Budínka kosterní pozůstatky, identifikovat se podařilo 12 ze 13 obětí.
„Jak se může člověk změnit a něco takového udělat, to je pro mě nepochopitelné, ale byla to taková doba,“ vyjadřuje své pocity dobronínská knihovnice Marie Rychlá, která kauzu Budínka pečlivě zaznamenává pro další generace.