Pražské zastupitelstvo dalo zelenou přeměně starých nádraží

Praha je zase o krok blíž k přestavbě bývalých a starých nádraží. Zastupitelé hlavního města dnes odhlasovali další projednávání změn, které umožní přestavbu Masarykova a Smíchovského nádraží a Nákladového nádraží Žižkov.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze | Foto: Marián Vojtek

Všude tam plánují developeři vznik nových obchodně-obytných staveb, ale i parky nebo městské bulváry. Například městská část Prahy 3 měla ale výhrady k plánu investorů Nákladového nádraží Žižkov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský radní Martin Langmajer ve Světě o druhé.

„Toto území se z velké části nachází v místech, kde se nebudou stavět výškové budovy, což byl také problém s jednotlivými investory. Druhá věc je ta, že městská část Praha 3 chce, aby vzniklo nové městské centrum, to znamená, aby tam byly všechny typy zástavby,“ řekl radní Martin Langmajer.

Praha chce podle něj prosadit hlavně to, aby nová městská centra nevznikala na zelené louce, ale naopak na takzvaných brownfields, tedy na místech s rozpadajícími se obytnými budovami nebo v tomto případě na místech už nevyužívaných dopravních staveb nebo průmyslových zón.

Opozice postup magistrátu kritizuje

O přestavbu žižkovského a smíchovského nádraží by měl zájem například jeden z developerů Sekyra Group. Jak nedávno řekl i předseda představenstva firmy Luděk Sekyra, počítá s přestavbou těchto lokalit do několika let. „My si myslíme, že v těchto územích bude možné začít stavět v letech 2011 až 2012,“ řekl již dříve Sekyra.

Langmajer si ale tímto termínem jistý není. „Neodvážil bych se tvrdit, že jsou schopni sehnat si tak rychle stavební povolení nebo územní rozhodnutí. Byl bych v tom tvrzení opatrnější, spíš bych řekl, že to bude v roce 2013 nebo 2014.“

Opoziční zastupitelé ale současný postup kritizují a vadí jim, že u jednotlivých lokalit není jasné, jak by měly konkrétní projekty vypadat. „Celoměstsky významné změny jsou účelové a je snaha předběhnout jaksi koncept nového územního plánu. Navíc tady jsme dnes odsouhlasili, že se nebudou zpracovávat ve variantách,“ upozornila Zuzana Drhová ze Strany zelených.

Územní plán podle ní koncepci zpracovává ve variantách a tudíž je možné posoudit různá řešení proti sobě. „Tady jsme dnes dali, podle mého, bianco šek na to, jak se tato území budou zpracovávat,“ řekla Drhová.

Jan Herget, Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme