Pražský magistrát schválil další peníze pro radnice i změnu řešení přestupků v parkovacích zónách
Pražský magistrát rozdělí mezi radnice 1,27 miliardy. Nově ale budou muset městské části řešit přestupky v parkovacích zónách. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští radní. Také schválili udělení dvou čestných občanství.
Pražský magistrát mezi radnice rozdělí investiční rezervu z rozpočtu na letošní rok, tedy 1,27 miliardy korun. Každá radnice bude moci na magistrát zaslat tři žádosti. Konkrétní oblast, do které by měly peníze jít, určena není. Vznik investiční rezervy schválili zastupitelé loni při projednávání a schvalování rozpočtu na letošní rok.
Město bude posuzovat jak nové, tedy zamýšlené projekty, tak zatím nedokončené. U nových projektů bude magistrátní komise posuzovat například přínos pro rozvoj území. U započatých projektů město zváží, jak dlouho bude trvat jejich dokončení, zda se městská část finančně podílí na jejich vytvoření a zhodnotí i to, jak se je radnicím dosud dařilo realizovat.
Zastupitelé nevybrali jednu hlavní oblast, do které budou moci radnice peníze investovat. Radnice nebudou moci peníze použít na projekty, na které už získaly peníze z evropských fondů. Ve zcela výjimečných případech je budou moci využít u projektů, na které už dostaly od města grant.
Vzkaz 'Nejezděte do Prahy' na řidiče nezabral. V ulicích ubylo minimum aut, ukazují data
Číst článek
Radnice mohou své záměry magistrátu posílat do 17. února. V materiálu byl původně uveden termín 10. února, ten byl ale na popud zastupitelů Marka Doležala a Jiřího Nouzy z opoziční TOP 09 prodloužen.
Opoziční zastupitelé z řad Pirátů a KSČM v diskusi kritizovali, že v komisi, která bude žádosti posuzovat, nemají své zástupce. Zastupitel Ivan Hrůza (KSČM) to označil za diskriminaci.
„Koalice si přeje opozici, která nebude nic kontrolovat a nejlépe ani komentovat," řekl zastupitel Jakub Michálek (Piráti). Do schvalovaného materiálu chtěl doplnit, aby byly v komisi zastoupeny všechny politické kluby, případně přizvány do komise jako členové, nebo alespoň stálí hosté. Zastupitelé to nakonec neschválili.
Přestupky ve své části budou řešit radnice samy
Radní také rozhodli, že přestupky v parkovacích zónách budou nově řešit městské části. Jako první je letos začnou řešit radnice Prahy 6 a 8 a to od 1. července 2017. Zbylé městské části budou pokuty vybírat od 1. ledna 2018, to se týká například Prahy 1, 2, 3 nebo 7. „Jsem rád, že tato změna byla schválena. Kompetence se přenáší na nižší úroveň, což je z pohledu práva dobře," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.
Prvoinstanční řešení přestupků zajišťuje příslušný odbor magistrátu a odvolacím orgánem je ministerstvo dopravy. „Tento způsob vysoce zatěžuje příslušný odboru a vzhledem k problematické funkčnosti odvolacího orgánu mnoho přestupků není dořešeno a prekluduje," píše se v materiálu, který schválili zastupitelé. Nově tak budou prvoinstančním místem radnice a odvolacím orgánem hlavní město.
První zóny se objevily v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy si je provozují radnice v Praze 13, 16 a 22. Rezidenti v Praze za parkování jednoho vozu platí ročně 1200 korun, pokud chtějí parkovat pouze v okolí bydliště, jde o 600 korun. Senioři platí 360 korun.
Čestné občanství
Herečka Jiřina Bohdalová a klavíristka Zuzana Kalabisová se stanou čestnými občany Prahy. Zvláštní Cenu hlavního města si pak odnesou baletní tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi za šíření věhlasu české metropole ve světě.
Čestné občanství měl dostat i astrofyzik Jiří Grygar. Ten ho ale z osobních důvodů odmítl, říká primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO. „Na vlastní žádost napsal e-mail, že nemůže převzít čestné občanství. Je to nešťastné, protože ti, kdo ho navrhovali, si to předem měli zjistit. Je to ne úplně příjemné. Takže jsme to raději stáhli, abychom vyšli vstříc požadavku pana Grygara,“ vysvětlila.