Speciální pořádková jednotka už trvale nehlídá Šluknovsko

Speciální pořádková jednotka, která vznikla po sociálních nepokojích, se už stáhla ze Šluknovska. Trvale tam pomáhala od května. Teď necelá stovka vyškolených policistů vyjíždí do všech okresů kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté, těžkooděnci (ilustrační foto)

Policisté, těžkooděnci (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Potvrdil to velitel Stanislav Krajčovič:

„Policisté jezdí venku jako motohlídky popřípadě kombinovaným způsobem, tak abychom se dostali do všech lokalit. Prostě zajíždíme na všechny území přesně podle potřeb."

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciální pořádkové jednotce mluvila Petra Tachecí

Jednotka byla odpovědí na hlasité protesty proti rostoucí kriminalitě. Tehdejší policejní prezident Petr Lessy dva měsíce po začátku sociálních nepokojů sliboval navýšení počtu policistů v Ústeckém kraji:

„Krajské ředitelství Ústeckého kraje, v tento okamžik jako jediné v rámci České republiky, má povolen výběr nových příslušníků."

Letos na jaře pak začala fungovat speciální pořádkové jednotka. Zpočátku se zaměřovala hlavně na Šluknovsko. U obyvatel, rozzlobených kvůli drobné kriminalitě, ale příliš nezabodovala. „Mně to připadá, jako kdyby tady ani nebyla,“ řekla jedna z občanek.

„Je tady kriminalita pořád stejná, nic se nezměnilo, a když tak brání ty, který by neměli bránit, pomáhají jim," míní jiný.

Nulová tolerance

Jenomže policejní statistiky hovoří jinak. Pořádková jednotka zavedla na Šluknovsku nulovou toleranci. Tedy hlídala všechny.

„Když jsme tam toho prvního května začali sloužit, tak ta situace se radikálně zlepšila. Samozřejmě ten občan, který tam žije, to může vnímat jinak," říká vedoucí jednotky Stanislav Krajčovic. Tvoří ji necelá stovka policistů. Známí jsou hlavně jako takzvaní těžkooděnci. Pomáhají udržovat pořádek například při fotbalových zápasech.

Většina členů jednotky u policie pracovala už dřív a všichni musejí projít náročnou přípravou. Trénují například zásahy při demonstracích.

„Výcviky skutečně probíhají tak, že část je zaměřená na takzvané modelové situace, kdy proti nám stojí kolegové z jiné jednotky nebo z jiného kraje, a do posledního výcviku byly zapojeny i školy z Ústí nad Labem," vysvětluje zástupce velitele Jiří Kozák.

Přiznává, že jsou teprve na začátku. Většina práce pořádkové jednotky ale není tolik vidět. „Musíme ty policisty připravovat i do běžného výkonu služby, to znamená nejen ve velkém počtu, ale i jednotlivé hlídky. Taktiku, postupy, při kontrolách běžných osob, protože i to je naše hlavní činnost.“

Jednotka podle jejího velitele Stanislava Krajčovice totiž vyjíždí hlavně pomáhat běžným policistům. Slouží v ulicích s nimi:

„Policisté jezdí venku jako motohlídky popřípadě kombinovaným způsobem, tak abychom se dostali do všech lokalit. Prostě zajíždíme na všechny území přesně podle potřeb."

Vznik pořádkové jednotky stál policii v první fázi zhruba 30 milionů. Ústecký kraj policistům koupil minibus, aby mohli snadněji cestovat.

Milan Kopp, Petra Tachecí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme