Stavitel domů pro seniory v Jesenici dluží firmám za práci přes sto milionů

Mělo to být klidné a bezpečné bydlení pro seniory. Místo toho zbyly po projektu v Jesenici u Prahy jen dluhy. Desítky firem, které na stavbě bytovek pracovaly, nedostaly za svou práci řádně zaplaceno. Přes sto milionů korun teď vymáhají v insolvenčním řízení. Společnost, která jim dluží, ale nemá žádný majetek. Šance, že firmy peníze za odvedenou práci někdy uvidí, je tak téměř nulová. Případem se zabývá policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělník, řemeslník, práce, stavba, práce (ilustrační foto)

Dělník, řemeslník, práce, stavba, práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Firma Mosat dělala na domech v Jesenici topení a kanalizaci. Zadavatel práce jí dluží 5 milionů korun.

„Za nás tam pracovalo šest lidí po dobu jednoho roku. Je to velká částka. Při našem obratu v podstatě desetkrát převyšuje roční zisk,“ vypočítává majitel firmy Jaroslav Šťourač.

Podobně jako on je na tom zhruba 70 dalších živnostníků a majitelů firem. Všichni svou práci odvedli a všichni dodnes marně čekají na dojednané peníze. Z celkem devíti domů pro seniory se na kraji Jesenice stihly postavit jen tři. Pak, zhruba před dvěma roky, se práce zastavily. Stejně jako výplata peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stavbě domů pro seniory v Jesenici u Prahy zbylo přes sto milionů korun dluhů. Firma, která za práce neplatila, nemá peníze ani majetek

Dodavatelem stavby je firma Novera Group místního podnikatele Václava Nováka, která si ale na celou stavbu najala další Novákovu společnost s téměř totožným názvem Novera, spol. s r. o., za kterou teď jdou všechny vzniklé dluhy.

Novera, spol. s r. o., spadla do insolvence. Problém je ale v tom, že nemá žádný majetek, z jehož prodeje by šlo alespoň část dluhů uhradit. Že by šlo o od začátku připravený trik, jak se placení vyhnout, Václav Novák odmítá.

„Novera má pohledávky za svými věřiteli, které vymáhá. Je to řádově 50 milionů,“ říká Novák, z čeho by mohl dluhy splatit. Prý by se to mohlo podařit „do roka“.

Novák tvrdí, že se do problémů dostal, když mu přestal platit investor stavby Radim Sňoza z developerské firmy Rubendyan. Sňoza ale naopak prohlašuje, že peníze na stavbu poslal, ale Novák se ho pokusil podvést. Doteď prý neví, za co tento stavitel jeho peníze utratil.

„Důvodně se domníváme, že prostředky, které byly dány na stavbu, jsou zcizeny a vyvedeny. Jestliže ani jedna společnost Novera teď nemá peníze, svědčí to jen o tom, že prostředky byly použité na něco jiného, než aby se z nich uhradily stavební práce,“ tvrdí Sňoza.

Kdo koho chtěl podvést a hlavně kam peníze na projekt zmizely, by ještě mohla zjistit policie. Okolnosti jesenické stavby už delší dobu prověřuje.

'Nemám slov', říká podvedený podnikatel

Nejvíce podvedeni se cítí podnikatelé, kteří pracovali zadarmo. Někteří z nich mají problémy se s nečekanou ztrátou v účetnictví vyrovnat.

Asi nejbizarnější příběh kvůli Jesenici prožil Petr Sklář, jehož firma postavila před domy protihlukovou stěnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Sklář získal zakázku na stavbě domů pro seniory před třemi lety a dodnes má kvůli tomu potíže. Přišel o peníze a sám skončil před soudem

Z dojednané částky 1,6 milionu dostal necelou pětinu. Když pochopil, že jeho urgence a upomínky nikam nevedou, rozhodl se vše vyřešit po svém.

Stěnu rozmontoval s tím, že nevyhovuje evropským předpisům a že než ji opraví, materiál uschová.

Záhy ho ale policie obvinila z krádeže. Protože zeď už patřila investorovi, který ke Sklářovi žádné závazky nemá, musel vše vrátit do původního stavu.

Zlínský podnikatel tak jednu zeď postavil dvakrát, zaplaceno za ni nedostal a k tomu se teď musí hájit před soudem. Hrozí mu dva roky vězení.

„Na stavebním trhu působím 20 let. S tímto jsem se nesetkal nikdy. Když pak vidím, jak pan Novák sedí v kavárně a popíjí kávu, nemám slov,“ uvádí znechuceně Sklář.

Simona Bartošová, Markéta Chaloupská, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme