Sto lidí využívá v Trutnově sociálně účelných pracovních míst
Na Trutnovsku trápí nezaměstnanost přes 8,4 procenta lidí. Mezi nimi jsou i tací, kteří práci shánějí těžko kvůli věku nebo sociálnímu zázemí. Úřad práce v celé České republice proto vytvořil takzvaná sociálně účelná pracovní místa, kdy zaměstnavatelům přispívá na plat lidí, kteří zaměstnavatelům připadají moc nezkušení, kterým se blíží důchod nebo kteří by mohli mít problém s hlídáním potomků. Na Trutnovsku takových míst využívá v současné době kolem 100 lidí.
Až osm tisíc měsíčně po dobu půl roku dostane firma, která vytvoří takzvané sociálně účelné pracovní místo.
„Do této kategorie patří dlouhodobě nezaměstnané matky s dětmi, absolventi do 25 let nebo osoby nad 50 let. Takových míst máme v našem regionu stovky,“ říká ředitel Úřadu práce v Trutnově Václav Staněk.
Finanční příspěvek má motivovat firmy, aby se nebály takové lidi zaměstnávat. Svou příležitost tak dostala i Zlatuše Strapková z Trutnova:
„Na úřadu práce jsem byla asi rok. Jsem samoživitelka, mám doma dítě a starám se o něj sama.“
Strapkovou kontaktoval její bývalý zaměstnavatel. Ve chvíli, kdy se uvolnilo pracovní místo, bylo oboustranně výhodné zapojit se do programu sociálně účelných pracovních míst.
„Ta dotace je pro firmu určitým přilepšením, je to pro nás výhodné. Když ta možnost a potřeba do budoucna bude, budeme tímto způsobem nabírat lidi dál,“ vysvětluje jednatel firmy Úpavan Radomír Ondruš.
Pokud má firma zájem, kontaktuje úřad práce a sepíše oficiální žádost. Podle Ondruše by projektu prospělo méně administrativy:
„Je potřeba doložit potvrzení o bezdlužnosti od všech zdravotních pojišťoven, sociálního, finančního a celního úřadu.“
Společensky účelných pracovních míst využívají nejen komerční firmy, ale i neziskové organizace. Lidé, kteří hledají práci, se po takové možnosti mohou ptát na úřadu práce nebo si svého zaměstnavatele sami najít, a společně s ním se s úřadem práce domluvit.