Šumavský folklorní festival pokračuje tradičním plavením dříví
Schwarzenberský plavební kanál propojil v 18. století povodí Vltavy s povodím Dunaje. A to hlavně proto, aby bylo možné dopravovat dříví z hlubokých lesů Šumavy do míst s hustým osídlením. Od poražení stromu až na sklad dřeva do Vídně trvala dřevu cesta pouhých 8 dnů, což byl na tu dobu nepředstavitelný výkon. Dnes bude možné na Jeleních Vrších na Šumavě vidět, jak takové plavení dřeva vypadá.
„Budeme začínat o půl dvanácté u horního portálu tunelu. Začneme vyprávěním pohádek z obou stran Šumavy. Posléze vyrazí harmonikář a povede návštěvníky k pódiu, kde bude pokračovat setkání s folklórem,“ říká plavební ředitel Hynek Hladík a pokračuje:
„Bude tam vystupovat folklórní soubor Libín-S Prachatice, pak už se budeme připravovat na jeden z vrcholů odpoledne, tedy plavení dřív. To budeme plavit od myslivny na Jeleních vrších až k potoku Vršice. Bude se plavit dříví dlouhé i polenové, jak tomu bývalo.“
Ne každý ale dojde až k místu, kde se bude dříví vytahovat ven. Před patnáctou hodinou proto vystoupí kapela souboru Libín-S Prachatice před stodolou domu číslo 13 na Jeleních Vrších. Vybídne tak lidi, aby si šli poslechnout další příběhy ze Šumavy.
„Bude to pozvánka na další vyprávění pohádek z obou stran Šumavy. Pohádky jak u tunelu, tak pak ve stodole, budou vyprávět dva vypravěči. Českou vypravěčkou je Helena Svobodová z Prachatic, které říkáme pohádková babička. Rakouským vypravěčem bude Helmut Dittmann, kterého přezdíváme Skřítek ze solné komory,“ dodává Hynek Hladík.
Výlet na plavení dřeva můžete spojit také s cyklovýletem podél celého Schwarzenberského kanálu.