„Zpívala jsem už jako dítě v dětském pěveckém sboru. Ve Vsetíně byla cimbálová muzika už od roku 1953,“ popisuje zpěvačka a tanečnice souboru Vsacan Zdeňka Straškrabová.
Školáci zazpívali v Chicagu, v New Yorku nebo New Jersey. Nejlepší publikum ale podle nich bylo v moravském centru v Chicagu. „Tam se na nás lidi těšili a byla tam skvělá atmosféra,“ vyprávěli žáci.
K výrobě tradičního hudebního nástroje potřebuje Patrik Ředina ovládat hned několik řemesel. Začíná to ševcovinou, truhlařinou a nejobtížnější je práce s jednoplátkovým strojkem.
Karel Kufa, mistr tradiční rukodělné výroby, zamlada sám protancoval troje krpce. Nové ušít nikdo neuměl, tak se to metodou pokus-omyl naučil sám. Teď pomalu vyhlíží následovníky.
„Bude záležet na lidech, kteří si nechávají ornamenty malovat, zda dají přednost osobně vytvořenému ornamentu od konkrétního tvůrce, anebo se spolehnou na umělou inteligenci,“ obává se maléř Šácha.
„Verbuňk je starý sólový i skupinový mužský tanec, který vznikl, když se chodilo na vojnu – tancem se loučili a ukazovali před dívkami,“ vysvětluje Marek Salay, který odmalička nosí kroj.
Do klikatých uliček Pamplony se letos postavilo na 17 tisíc běžců a běžkyň, což je téměř o třetinu více než loni. Na ošetření v nemocnici muselo 34 osob.
Mezinárodní přehlídka začala ve čtvrtek, skončila v neděli v podvečer. Program tvořilo 38 festivalových pořadů, vystoupilo 3150 účinkujících z České republiky a 230 účinkujících ze zahraničí.
Stavění lidských věží je součástí katalánského folkloru. Disciplína je od roku 2010 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Za posledních 200 let zemřelo při této aktivitě pět lidí.
Marie Antonie Filipová se snaží využívat historické materiály i postupy našich prababiček. Velmi náročné bývají opravy čepců, protože krajky na nich jsou kovové.
Za svůj druhý hraný snímek si z festivalu v Locarnu Tereza Nvotová přivezla cenu za nejlepší film. Hlavní hrdinka se vrací do malé slovenské vesnice a snaží najít odpuštění a vnitřní svobodu.
První housle dostal v jedenácti letech, po maturitě hrál v různých hudebních seskupeních a doprovázel hudbou němé filmy a po skončení vojenské služby se začal zajímat o folklór.
Jitka Šuranská zemřela v pondělí ve věku 41 let. Připomeňte si výjimečnou hudebnici rozhovorem z března letošního roku, který byl posledním na vlnách Českého rozhlasu Vltava.
Olšava zpracovává písňový, hudební a taneční materiál především z Uherskobrodska a blízkých oblastí – např. moravsko-slovenských Kopanic a luhačovského Zálesí.
Žáčci ze základní školy z amerického Memphisu na břehu Mississippi už vědí, co je vozembouch a fanfrnoch. Reportáž Jana Kaliby z tamního festivalu, letos zasvěcený poznávání Česka.
Za doprovodu harmonikáře se v pondělí vydaly téměř dvě desítky mládenců na pomlázku po Vlčnově na Uherskohradišťsku. V jejich čele šel desetiletý letošní vlčnovský král.
Noční vlaky do Košic jsou plné, dálnice nedokončené. Pro tisíce Slováků žijících v Česku ale existuje ještě jedna spojnice s domovem - tradiční písně a tance, které řada z nich opět objevuje.
Vsetín si ve čtvrtek připomene svou rodačku, folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou. Ta v sobotu ve věku 87 let zemřela. Vzpomínat na královnu valašského folkloru budou zástupci hudebních souborů, se kterými Jarmila Šuláková po celý život spolupracovala, vsetínské osobnosti, i zástupci kulturních institucí města Vsetína a Zlínského kraje.
Autorské poplatky za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý, mají být podle Senátu zrušeny. Horní komora to dnes schválila v rámci senátorské novely autorského zákona, v níž chce také sjednotit lhůty pro oznamování kulturních akcí a jejich programu autorskému svazu. Návrh teď posoudí vláda a sněmovna.
Folklorní kapely a soubory možná nebudou muset platit autorské poplatky za produkci lidových písní, jejichž autor je neznámý. Změnu má přinést senátorská novela autorského zákona. Měla by také zbavit pořadatele folklorních akcí povinnosti vyplňovat formuláře Ochranného svazu autorského (OSA).
Po roce opět ožily ulice Šumperka hudbou a tancem. Koná se tam Mezinárodní folklorní festival, kterého se účastní na šest stovek účinkujících. Ve městě budou vystupovat až do neděle.
Už podruhé pod hlavičkou UNESCO projela Kunovicemi na Slovácku tradiční Jízda králů. Panovníkem je desetiletý Radovan Siman. Chlapce v ženském kroji doprovází dvacetičlenná družina na skvostně ozdobených koních.
Bez dětí to nepůjde, řekli si v Hustopečích u Brna členové místní chasy a na konci roku obnovili činnost dětského folklórního souboru. Děti do kroužku dochází jednou týdně a učí se nejen základům tanců, ale i některým lidovým zvykům.
Tříkrálové koledování přilákalo dnes do kouřimského skanzenu stovky návštěvníků. Vyzkoušeli si, jak vypadali tříkrálové obchůzky v polovině 19. století. Svátek Tří králů byl totiž pro naše předky stejně významný jako Štědrý den.
Ve Velké Bystřici na Olomoucku budou k vidění kroje. O víkendu se totiž koná 23. ročník největší folklorní akce s názvem Lidový rok. Festival bude probíhat v amfiteátru v Zámeckém parku a na zrekonstruovaném Zámeckém náměstí.