Technici po dvou týdnech vyprostili bagr potopený do Labe
Technikům se už podařilo vytáhnout bagr, který se před čtrnácti dny nedaleko Ústí nad Labem potopil do řeky. Práce měly původně začít už ve středu, zdržely je ale potíže s dopravou speciálního jeřábu.
Jeřáb si nejdříve několik hodin nakládal na ponton, na kterém stál, betonové bloky jako protizávaží. Pak už přišli na řadu potápěči. Bagr zůstal zaháknutý o sedmdesátimetrový nákladní člun a sám byl přitom připoutaný k třicetimetrovému člunu.
Práci potápěčům komplikovala špatná viditelnost.
„Naštěstí to šlo povolit docela dobře, takže jsme nemuseli používat nějaké řezání. Povolili jsme všechno, co jsme našli, ještě jednou jsme to zkontrolovali a protáhli jsme popruhy, které nám poslali ze shora,“ popsal práce potápěč Tomáš Pilarský.
Jeřáb bagr umístil do delšího člunu, který odplul do Mělníka. Vyprošťovací práce sledovaly z břehu desítky lidí. „Bylo zajímavé vidět přípravy na to vytažení a poté i to samotné vytažení,“ sdělil pocity při sledování výlovu bagru z Labe Rudolf Motyčka.
Výlov bude pokračovat
Na dně Labe ještě zůstala potopená loď, kterou budou technici od příštího týdne rozřezávat na tři kusy, aby je poté mohl jeřáb znovu vyzvednout nad hladinu. „Určitě to nešlo najednou, protože to řezání bude trvat minimálně týden. Je to jednodušší a určitě i levnější,“ potvrdil Jiří Mach z Povodí Labe.
Teprve potom bude podle Stanislava Tlustoše z firmy České přístavy, které potopené stroje patří, možné určit i důvod nehody a upřesnit škody: „Došlo pouze k poškození plavidla, nedošlo ke styku s hrází. Máme tedy škody pouze vlastní.“
Hned po nehodě hasiči zachytávali ropné látky uniklé z bagru pomocí norných stěn. „Odčerpali jsme a sebrali zhruba 300 litrů. O úniku se téměř nedá mluvit,“ řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
Po několika dnech dohled na místě nehody od hasičů převzala odborná firma, kterou si najaly České přístavy. Situaci sleduje také Česká inspekce životního prostředí.
Zvětšit mapu