Terezín si připomněl 70 let od zahájení deportací Židů

Sedmdesát let od zahájení deportací Židů z českých zemí si připomínají v Terezíně. V kulturním domě se sešlo kolem dvou set přímých pamětníků z Česka i ze zahraničí. Hrála se také dětská opera Brundibár, která vznikla právě za okupace v ghettu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána v terezínské Malé pevnosti

Brána v terezínské Malé pevnosti | Foto: public domain, Junta

V terezínském kulturním domě se sešlo na dvě stovky účastníků z Česka i ze zahraničí. Mezi nimi bylo kolem 150 pamětníků, kteří tehdy útrapy ghetta přežili. Z prvního transportu nebyl na místě už nikdo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na připomínce výročí deportací Židů v Terezíně natáčel redaktor Miroslav Zimmer

Předsedkyně spolupořádající Terezínské iniciativy Dagmar Líbalová uvedla, že je nutné si připomínat tyto události, protože bude na nastupující generaci, aby živou paměť národa nesla dál.

Terezínem, ze kterého nacisté zřídili před sedmdesáti lety jedno velké vězení, prošlo za necelé čtyři roky jeho existence přes 140 tisíc vězňů z mnoha zemí. Na 35 tisíc lidí tam zemřelo, většina ostatních pak zahynula ve vyhlazovacích táborech na východě.

Terezínským vězněm byla tehdy i Antonie Militká z Brna. „Dvakrát jsem už byla, jak se vybíralo do transportu, a byla jsem dvakrát vyreklamovaná,“ říká Militká.

„Jsme rádi, když můžeme s těmi lidmi nejenom hovořit, ale také se dohodnout jakým způsobem by ještě mohli přispět k tomu, abychom rozšířili dokumentaci všech těchto událostí do našich vzdělávacích programů,“ uvedl zástupce ředitele památníku Terezín Vojtěch Blodik.

Miroslav Zimmer, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme