Pietní koncert zahájí Symfonický orchestr hlavního města Prahy hudbou Bedřicha Smetany. Další skladby vybrali zástupci Památníku ticha tematicky, aby připomněli příběhy poválečných generací.
Dnes třiadevadesátiletý Leo Rotter bere svůj život spíše z té lepší stránky, i když se obává, že kyvadlo dějin se nyní opět přechyluje na tu horší stranu.
Jasnější obrysy má i budoucí využití opravených budov. „Objekt bývalé nemocnice chceme zachovat jako jakési sociálně-zdravotnické zařízení,“ dodává Borůvka.
Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155 000 Židů z celé Evropy. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35 000 lidí.
„Táta šel do Osvětimi, ale náhodou si zachránil život. Čekali na selekci a někdo do něj prý drcnul a řekl mu: ‚Zahoď brejle!‘ Protože, kdo měl brýle, tak šel hned do plynu!“ vzpomíná Jiří Hála.
Přežila ghetto v Terezíně, deportaci do Osvětimi-Birkenau a pobyt v několika dalších vyhlazovacích táborech. Letos 8. února zemřela v Praze ve věku 93 let Evelina Merová.
Vyrazil od bývalé vlečky, po které odjížděly desetitisíce nedobrovolných obyvatel tehdejšího ghetta. Na terezínském Židovském hřbitově pak přednesl proslov ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.
Desku s šesticípou hvězdou umístili na nástupiště, odkud před více než osmdesáti lety odjel první transport s brněnskými židy. Většina deportovaných se do Brna už nevrátila.
Za účelem akce Pirátské války se 12. srpna napouští část příkopů v terezínské pevnosti. Systém z 18. století dříve sloužil jako ochrana před nepřítelem, dnes proti povodním.
Při první popravě bylo oběšeno devět lidí. Jeden z odsouzených se provinil tím, že si na chvíli sundal židovskou hvězdu, aby mohl tajně nakoupit ve městě. Byl odsouzen za pokus o útěk.
Bylo jim třináct či čtrnáct let. Založili si vlastní republiku, vydávali časopis a sami do něj psali texty. Byly vážné i plné drsného a okouzlujícího humoru a postřehů, které svědčí o talentu autorů.
Svatopluk Bauman, který ve svém věku nechápal, co se kolem něj děje, byl nejprve umístěn do pražského zámečku Jenerálka, který gestapo vyčlenilo pro internaci dětí odbojářů, celkem jich tam bylo 50.
Na záznamech lze slyšet výpovědi bývalé terezínské vězeňkyně, doktorky Milady Horákové, ale také velitele terezínské Malé pevnosti Jöckela nebo někdejšího zastupujícího říšského protektora Daluegeho.
V roce 1939 se Arnošt a Bedřiška Schwarzbartovi rozhodli ochránit svého patnáctiletého syna a poslali ho do Dánska. Přesto se Otto dostal do Terezína, válku ale přežil.
Po střeše a vnitřní ochozí chodbě spadla i další část Žižkových kasáren v Terezíně. Opravu podpořilo i ministerstvo pro místní rozvoj, které slíbilo přispět na rekonstrukci tři miliardy korun.
Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že problém chátrajících objektů nelze vyřešit na úrovni měst, protože vzhledem k jejich velikosti a rozsáhlosti majetku nemají potřebné zdroje.
Po červnovém zřícení 15 metrů střechy Žižkových kasáren v Terezíně připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj plán na záchranu. Cena rekonstrukce objektu je odhadovaná na více než miliardu korun.
V Terezíně se po víkendových vydatných deštích zřítila další část kasáren Jana Žižky. Představitelé Terezína a Jaroměře v minulosti uváděli, že financovat opravy kasáren je mimo možnosti obcí.
V Terezíně na Litoměřicku se po víkendových vydatných deštích zřítila další část kasáren Jana Žižky. Událost se obešla bez zranění, kasárny jsou kvůli havarijnímu stavu uzavřené.
Už několik let čeká historická pevnost Terezín na rekonstrukci. V dezolátním stavu jsou třeba Drážďanské kasárny, kde žily za druhé světové války v době fungování ghetta židovské ženy.