Úřad v Polné zahájí řízení o odstranění kříže v Dobroníně
Úředníci z Polné dnes zahájí řízení o odstranění stavby památného kříže, který se v květnu objevil na louce Budínka v Dobroníně.
Autorem železného kříže postaveného na památku místních Němců údajně ubitých po válce revolučními gardami je obyvatel Dobronína Milan Litavský. Kříž vztyčil poblíž masového hrobu na louce Budínka jako vzpomínku na zabité Němce.
Dostal 30 dní na dodatečné předložení dokumentace - jako je posouzení statika a souhlas majitele pozemku. Samotné řízení o odstranění stavby památného kříže začíná dnes.
Starosta Dobronína Jiří Vlach z KSČM se bojí, jestli je uchycení kříže bezpečné:
„To místo je poměrně frekventované, lidi tam chodí na procházky a jsou tu důvodné obavy, že proto, jak je ta stavba umístěná, by se jí měl zabývat stavební úřad. Ten by měl stanovit podmínky nebo nařídit odstranění stavby.“
V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky Němců údajně zavražděných Čechy na konci války z masového hrobu vyzvednuty loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí.
Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.