Úředníci vyhlásili válku nelegálnímu zaměstnávání v pohostinství a ubytování
Ministerstvo práce a sociálních věcí se pustilo do boje s podnikateli, kteří obcházejí zákon a najímají zaměstnance načerno. V plánu jsou tisíce namátkových kontrol v restauracích nebo ubytovacích zařízeních. Inspektoři dnes obcházeli také centrum Ostravy.
Základní otázka kontrolorky z úřadu práce zní, zda má zaměstnanec vůbec nějakou pracovní smlouvu.
„Vítáni nejsme, reakce jsou různé. Ze strany pracovníků zjišťovaných na místě jsou to především reakce typu: na základě jakého oprávnění je můžeme legitimovat. Z té druhé strany to bývá mnohdy složitější. Hostinské zajímá, proč právě u nich provádíme kontrolu. Někdy i ti pracovníci utíkají,“ říká jedna z kontrolorek ostravského úřadu práce.
Reportáž Martina Knitla z kontrol v ostravských restauracích a ubytovacích zařízeních v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Kontroloři ve vytipované restaurace jsou tři. Bleskově si obhlédnou vybavení, odhadnou počet nutných zaměstnanců a vytahují složku s formuláři. Servírka potvrzuje, že tady pracuje řádně a provozní telefonuje majiteli, protože bude nutné na úřad práce přijít osobně. Kontroloři odcházejí asi za dvacet minut.
Obsluha za barem se domnívá, že kontrola z úřadu práce přišla na udání, stejně jako předchozí kontrola z živnostenského úřadu. Jako důvod uvádí vztahy mezi lidmi a závist.
Válka s černou prací už přináší první výsledky. Martina Kubínová z ostravské pobočky úřadu práce předběžně odhaduje správní řízení s 50 zaměstnavateli a 16 lidí kvůli nelegálnímu přivýdělku pravděpodobně ztratí podporu v nezaměstnanosti. To vše jen za první červnový týden.
„Většinou šlo o to, že vykonávali nelegální práci a byli zároveň vedeni v evidenci úřadu práce nebo například měli nahlášeno nekolidující zaměstnání, ale zároveň výkon práce nebo odměna neodpovídaly oznámenému nekolidujícímu zaměstnání,“ říká Martina Kubínová.
Zda bude masivní celostátní razie proti nelegálnímu zaměstnávání úspěšná, ukáže až celková statistika. Pravda ale je, že spousta podnikatelů, hlavně ve větších městech, dobře ví, jak se dá pronikat skulinami legislativy. Například do „čarování“ s datem podepsání smlouvy se ale musí zapojit i sám zaměstnanec.