V karvinské nemocnici mají bezpečné jehly, chrání sestry i pacienty před poraněním
Sestry v karvinské nemocnici s poliklinikou teď používají bezpečnější jehly. Díky nové konstrukci snižují na minimum možnost, že se o ostrý hrot sestra nebo pacient poraní.
Každá podobná nehoda přitom může být velice nepříjemná. Zdravotníkům hrozí nákaza infekční nemocí, například žloutenkou nebo virem HIV. Karvinská nemocnice s poliklinikou nové jehly zavedla jako první v Moravskoslezském kraji.
„Tak pane Sykora, teď vám napíchnu kanylu,“ sympatická sestřička Veronika Hanáčková si natahuje zelené gumové rukavice a do ruky bere ostrou jehlu. Je to pro ni rutina.
I ona si už ale zažila chvilky strachu, kdy se o jehlu poranila. V takovém případě musí zdravotník okamžitě jednat.
„Musíme to ihned hlásit, krev by se měla nechat vytéct, dezinfikovat, poté to nahlásíme vrchní sestře, která nám vezme odběry na infekční nemoci.“
Všechny testy pro tuto zdravotnici dopadly naštěstí dobře. K situaci, že se sestry zraní, ale dochází poměrně často. Kvůli chvilce nepozornosti. Nebo stačí, že pacient cukne.
„Často máme neklidné agresivní pacienty, kteří si kanyly vytrhnou a u toho mnohdy dojde k poranění,“ vysvětluje vrchní sestra interního oddělení Eva Šanovská.
Tentokrát ale vše proběhlo hladce. Pacient už má v ruce kanylu, která se používá například pro nitrožilní podávání léků.
Když zaváděcí jehlu sestra Veronika vytahuje ven, kovový kryt okamžitě zakryje ostrý hrot.
„I cena, za kterou pořizujeme tento materiál, je z pohledu ekonomického velice výhodná, přestože má navíc mnoho bezpečnostních prvků,“ říká ředitel nemocnice Petr Kovařík.
Sestry v karvinské nemocnici zavedou ročně přes dvacet tisíc kanyl, to je skoro dvacet tisíc možností, kdy se mohou poranit. Díky bezpečným jehlám se ale toto riziko snížilo téměř na nulu.