V Plzni vyvrcholí Slavnosti svobody

Vojenská ležení, tábory a kempy nabízí ještě dnes centrum Plzně. Město si připomíná osvobození americkou armádou před 67 lety od nacistického režimu. Do Plzně vstoupily americké jednotky 6. května 1945 v brzkých ranních hodinách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň, Smetanovy sady

Plzeň, Smetanovy sady | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Jako první vjel do plzeňských ulic tank americké 16. pancéřové divize, který řídil Erik Peterson.

„Já jsme zjistil po sedmi dnech, že to bylo osvobození od nacistů. My jsme neměli jasnou představu, když jsme sem vstoupili a osvobodili lidi od nacismu,“ řekl.

Pocity, které měl při osvobozování Plzně, si pamatuje dodnes. „Vzpomínám na to tak, že lidé nás vítali velice přátelsky, byli to velice přátelští lidé,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Klímové o Slavnostech svobody v Plzni na Radiožurnálu.mp3

A život z konce druhé světové války připomíná například kemp před Pattonovým muzeem. Tam podle Františka Nachlingera zaujal pozice druhý prapor Rangers.

„Bude to jenom taková volná jízda, zastavení džípů a popovídání si s občany na Chodském náměstí, na Husově ulici a potom Kopeckého, Křižíkových a Smetanových sadech,“ popsala dnešní dopolední akci nazvanou Plzeň plná džípů Hana Reitspiesová z plzeňského magistrátu.

Slavnosti svobody zakončí v půl čtvrté vzpomínkový akt u památníku „Díky, Ameriko“ a závěrečný koncert v Měšťanské besedě.

Martina Klímová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme