Hlavním důvodem tragédie na indonéském stadionu bylo použití slzného plynu, potvrdilo vyšetřování
Podle vyšetřovací komise může za tragédii na fotbalovém zápase v indonéském Malangu, která si vyžádala přes 130 obětí, především použití slzného plynu. O závěrech týmu vládních odborníků a bezpečnostních a fotbalových expertů informovala agentura Reuters.
Experti stále posuzují rozsah a sílu použitého slzného plynu. Podle prohlášení ministra Muhammada Mahfuda Mahmudina ale „není pochyb o tom, že vysoký počet mrtvých byl způsoben hlavně následky použití slzného plyn". Detailní analýzu od odborníků převzal indonéský prezident Joko Widodo.
V Indonésii zemřelo při nepokojích po fotbalovém zápase 125 lidí, zraněných je přes tři stovky
Číst článek
Po ligovém utkání Arema – Persebaya Surabaya (2:3) vběhli na trávník fanoušci domácího týmu a policie proti nim zakročila. V následném chaosu a tlačenici zemřelo přes 130 lidí a další stovky utrpěly zranění.
Podle komise nevěděli policisté o zákazu používání slzného plynu na fotbalových stadionech. Bezpečnostní složky zareagovaly nepřiměřeně.
Úřady už obvinily z nedbalosti vedoucí k smrti a vážným zraněním několik fotbalových funkcionářů a policejních důstojníků. Mimo službu byl postaven šéf policie v Malangu Ferli Hidajat a devět členů elitní mobilní brigády, další policisté a vojáci jsou vyšetřováni.
Indonésii podle prezidenta trest od Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) žádný trest nehrozí. Šéf FIFA Gianni Infantino má do země přijet tento nebo příští měsíc.
„FIFA spolu s vládou vytvoří tým, který promění indonéský fotbal, a FIFA bude během tohoto procesu v Indonésii působit,“ uvedl Widodo ve video prohlášení.
Indonéská liga, ve které nastupují i čeští reprezentanti Michael Krmenčík s Ondřejem Kúdelou za klub Persija Jakarta, byla po tragédii přerušena.