Trump zakázal spolupráci USA s Radou OSN pro lidská práva. Palestinci podle něj musí opustit Pásmo Gazy

Americký prezident Donald Trump v úterý zakázal spolupráci mezi USA a Radou OSN pro lidská práva a také financování agentury OSN pro palestinské uprchlíky. Zároveň se v Bílém domě podle agentury Reuters opět nechal slyšet, že Palestinci nemají jinou možnost než opustit Pásmo Gazy. Rád by, aby je přijaly Jordánsko a Egypt. Není ale nutně pro osídlení tohoto území Izraelci.

Washington (Aktualizováno: 23:40 4. 2. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2025-02-04t202902z_1_250204-221048_jkd.JPG

USA z Rady OSN pro lidská práva vystoupily za Trumpovy první administrativy | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

S dvojicí kroků týkajících se Rady OSN pro lidská práva a agentury OSN pro palestinské uprchlíky se počítalo, Trump k nim přistoupil v den, kdy v Bílém domě jako prvního zahraničního lídra přijme izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který orgány OSN označuje za zaujaté proti Izraeli.

Zločinci z řad nelegálních migrantů i ti s americkým občanstvím. Salvador nabídl USA přijímání deportovaných

Číst článek

Pokud jde o Pásmo Gazy, představitelé Palestinců jednoznačně odmítají jakékoliv úvahy o vysídlení 2,3 milionu zdejších obyvatel.

Pásmo, které je nyní zdevastované válkou, by se podle představ Palestinců mělo spolu se Západním břehem a východním Jeruzalémem stát součástí jejich budoucího samostatného státu. Západní břeh ale Izrael desítky let v rozporu s mezinárodním právem okupuje a východní Jeruzalém anektoval.

Při přijetí izraelského premiéra Netanjahua v úterý Trump řekl, že podpoří úsilí o trvalé přesídlení Palestinců z Pásma Gazy do míst, kde mohou žít bez strachu z násilí.

Šéf Bílého domu prohlásil, že on a jeho tým diskutují o možnosti přesídlení s Jordánskem, Egyptem a dalšími zeměmi v regionu. Dodal, že by rád viděl dohodu o trvalém přesídlení lidí do „hezkých domů“ a do míst, kde „mohou být šťastní a nebudou ostřelováni, nebudou zabíjeni“.

Představitel palestinského teroristického hnutí Hamás Amí abú Zahrí úterní Trumpova vyjádření odsoudil a označil je za „recept na vytvoření chaosu“ na Blízkém východě. „Naši lidé v pásmu Gazy nedovolí, aby tyto plány prošly. Potřebujeme ukončení okupace a agrese vůči našim lidem, nikoli jejich vyhnání ze své země,“ uvedl v prohlášení.

USA a OSN

USA v roce 2018 z Rady OSN pro lidská práva vystoupily poté, co vysoký představitel OSN v projevu kritizoval imigrační politiku za první Trumpovy administrativy. Za úřadování prezidenta Joea Bidena pak Spojené státy v letech 2022 až 2024 znovu patřily mezi členy rady, která má za úkol monitorovat stav lidských práv ve světě. Aktuálně USA mezi 47 členskými státy nejsou.

Výměnou za americkou pomoc požaduje Trump po Ukrajině vzácné kovy. Ta je na to podle něj připravena

Číst článek

Trump během svého prvního mandátu také přerušil americké příspěvky na fungování agentury OSN pro palestinské uprchlíky, která poskytuje humanitární pomoc a další podporu Palestincům.

Za Bidenova prezidentství byly USA největším dárcem agentury, Washington ale financování pozastavil v lednu 2024 kvůli možným vazbám agentury OSN pro palestinské uprchlíky na palestinské radikály.

Izrael loni přišel s obviněním, že stovky pracovníků agentury jsou členy teroristických organizací a že několik z nich se 7. října 2023 přímo účastnilo útoku na izraelském území. Podle OSN Izraelci pro svá tvrzení neposkytli důkazy, devět lidí nicméně bylo z agentury OSN pro palestinské uprchlíky propuštěno pro podezření, že mohli být do útoku zapojeni.

Trump po návratu do Bílého domu pozastavuje americkou účast ve strukturách OSN na různých úrovních. Jeho administrativa znovu nařídila odchod USA ze Světové zdravotnické organizace a také odstoupení od Pařížské klimatické dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme