‚FIFA se v Kataru dopouští greenwashingu, emise jsou podhodnocené‘, míní ochránci klimatu
Fotbalová asociace FIFA prohlásila mistrovství světa v Kataru za svůj první uhlíkově neutrální podnik. A právě toto tvrzení se stalo terčem ostré kritiky letošního šampionátu. Podle mezinárodních organizací zabývajících se ochranou klimatu bude naopak uhlíková stopa významná. FIFA se údajně dopouští tak zvaného greenwashingu, tedy klamání veřejnosti zavádějícími informacemi o dopadech na klima.
Právě jsme dosedli na Hamadově letišti v Dauhá, a úplně stejně tady dosedne víc než milión očekávaných návštěvníků Mistrovství světa ve fotbale. Prakticky jediná cesta do Kataru totiž vede vzduchem.
A právě v intenzivní letecké dopravě fanoušků vidí třeba nevládní organizace Carbon Market Watch jeden z největších problémů šampionátu.
Zpochybňuje tvrzení organizátorů, že emise z letů vykoupí kompenzacemi: „Tím, že dáváte fanouškům, nebo cestujícím pocit, že můžou létat, aniž by poškozovali klima, to přispěje spíš ke zvýšení, než snížení letecké dopravy. Je tedy problematické tvrdit, že létání může být uhlíkově neutrální.“
A to právě FIFA slibuje. Tvrdí, že přepravu fanoušků kompenzuje například katarskými investicemi do tak zvaných zelených projektů.
Velké důsledky
„Lidé by neměli být mateni takovým tvrzením. Létání, i když vykupované kompenzacemi, má pro klima velké důsledky,“ odmítá Khaled Diab z organizace Carbon Market Watch.
Podle FIFA vyprodukuje šampionát celkem 3,6 miliónu tun oxidu uhličitého a celý objem bude kompenzovaný.
Počítají se do toho i emise, které si vyžádala výstavba infrastruktury. I kolem těchto počtů ale panují velké pochybnosti: „FIFA a katarští organizátoři odhadují životnost stadionů na 60 let. Ale samotnému šampionátu připisují jen malý zlomek uhlíkové stopy výstavby. Vlastně jen poměrnou část těch několika týdnů trvání akce.“
Emise jsou podhodnocené
Jen velmi malá část související se stavbou stadionů tak byla podle Khaleda Diaba započítaná do emisí mistrovství. „Jak jsme viděli u předchozích turnajů, tak infrastruktura vybudovaná pro mistrovství světa, nebo dokonce pro olympiádu, nemá posléze žádné využití. Proto byly v tomto případě emise významně podhodnocené,“ myslí si.
Fotbaloví fanoušci bydlí v Kataru i v kontejnerech. Je v nich vše potřebné, ale nic navíc
Číst článek
Organizátoři přesto některé příklady pro další využití budov nabízejí.
Jsem na jednom z osmi stadionů v Dauhá, stadionu 974, jak jmenuje podle volacího kódu Kataru.
Hrací trávník vypadá dokonale, občas ho svlaží kropící zařízení, tímhle stadionem se pořadatelé pyšní, protože je celý postavený z námořních kontejnerů. A údajně ho po šampionátu čeká demontáž a znovupoužití většiny komponentů.