1930: První finále mistrovství světa se málem nekonalo. Argentinci odmítli uruguayský míč
Byl červenec roku 1930 a v uruguayském Montevideu vládla zima. Chystala se velká sláva, ale hned první finále mistrovství světa ve fotbale se málem neuskutečnilo. Před zápasem se totiž velcí rivalové Uruguayci a Argentinci pohádali o to, jakým se bude hrát míčem. Spor řešil hlavní sudí a nakonec přišel s šalamounským řešením: ten, kdo vyhraje los, vybere balon.
Skandály světových šampionátů
Bez kontroverze není fotbalového mistrovství. Server iROZHLAS.cz připomene v seriálu všechny proběhlé světové fotbalové šampionáty přes události, které mnohdy zastínily klíčové branky i celková vítězství.
Vztahy mezi fotbalovými týmy Uruguaye a Argentiny a jejich fanoušky byly ostré jako jihoamerický Facon, tedy nůž, jaký používali po staletí „sirotci Pampy“. Argentinské příznivce nechtěli místní pustit na devadesátitisícový stadion Centenario, hřiště hlídali strážci s puškami a bajonety a hlavní rozhodčí pro finále, Belgičan John Langenus, si raději dopředu vyjednal rychlý odvoz k lodi s policejním doprovodem. Některým hráčům přicházely výhrůžky smrtí.
Dva velcí rivalové měli za sebou léta soupeření. V roce 1928 se utkali o titul olympijských šampionů na Hrách v Amsterdamu, kde vyhrála Uruguay 2:1. Dvakrát se proti sobě postavili ve finále jihoamerického mistrovství.
A oba týmy opanovaly i premiérový světový šampionát ve fotbale. Ten se konal v roce 1930 v Uruguayi (zdlouhavá cesta odradila většinu evropských týmů včetně Českoslovenka) a dal vzniknout nesledovanější sportovní akci světa.
Osud finále ovšem visel na diplomatickém umu sudího Langenuse, protože před zápasem přišli Argentinci s tím, že nechtějí hrát s míčem, jaký během šampionátu používali domácí Uruguayci. „Neobyčejná nesnášenlivost se ukázala ve chvíli, kdy se měl vybrat balon," vzpomínal v pamětech Belgičan.
Ani jedna strana nechtěla ustoupit, a tak nakonec belgický arbitr nesl při nástupu na stadion míče dva. S tím, že kdo vyhraje los, vybírá balon. Zvítězili Argentinci a první půle, po níž vedli 2:1, se hrála s jejich míčem.
Bublající finálový kotel hrozil výbuchem, zvlášť když měli Uruguayci pocit, že druhý argentinský gól, který sudí uznal, byl z ofsajdu. „Čas od času jsem zaslechl prasknutí, které připomínalo výstřel z revolveru, ale byly to jen petardy,“ zapsal si Langenus.
Jenže po přestávce přišel k nadšení domácího publika obrat. Uruguayci - podle některých pramenů už se svým míčem - vstřelili tři branky, vyhráli 4:2 a stali se prvními světovými šampiony ve fotbale.
A zatímco celá Uruguay se topila ve zlatém opojení, rozzuřený dav v Buenos Aires metal kameny na uruguayskou ambasádu.
„Když jsem viděl, jak Uruguayci líbají své dresy, tak jsem trpěl a plakal,“ přiznal po letech argentinský útočník Francisco Varallo. „Ještě dnes, když na to pomyslím, je mi do breku, ten zápas jsme měli vyhrát.“
Zajímavosti MS v Uruguayi
- Myšlenku pořádat mistrovství světa ve fotbale prosadil šéf Mezinárodní fotbalové konfederace (FIFA) Jules Rimet. Stála za tím popularita fotbalu na olympijských hrách a zároveň fakt, že jak se fotbal profesionalizoval, nemohli by hráči na olympijské hry dále jezdit.
- Uruguay získala pořadatelství jako dvojnásobný olympijský šampion. Kvůli zdlouhavé cestě se ale mistrovství prakticky neúčastnily týmy z Evropy.
- Finálový turnaj absolvovalo 13 družstev - sedm z Jižní Ameriky, čtyři z Evropy a dva se Severní Ameriky.
- Největší hvězdou šampionátu byl domácí kapitán Jose Nasazzi, přezdívaný „Maršál“, který dirigoval spoluhráče a táhl tým kupředu, když bylo třeba.