‚Přesunout, odložit, nebo zrušit.‘ Před 40 lety se zrodila myšlenka bojkotu olympijských her v Moskvě

Přesně před čtyřiceti lety americký prezident Jimmy Carter poprvé veřejně prezentoval návrh přesunout nebo zrušit Letní olympijské hry v Moskvě 1980. Reagoval tak na invazi sovětských vojsk do Afghánistánu v roce 1979.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy

Americký bojkot vyvolal reakci v podobě neúčasti zemí sovětského bloku na hrách v Los Angeles, což výrazně ovlivnilo i československé sportovce. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

„Poslal jsem zprávu americkému olympijskému výboru. Pokud Sověti do měsíce neodvolají své vojáky z Afghánistánu, hry Moskvě by se měly buď přesunout na jiné místo, nebo odložit, případně zrušit,“ prohlásil Carter 20. ledna 1980.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před čtyřiceti lety americký prezident Jimmy Carter poprvé veřejně prezentoval návrh přesunout nebo zrušit Letní olympijské hry v Moskvě 1980

Oficiální žádost USA o přeložení moskevských her byla zamítnuta, a protože Sovětský svaz vojáky z Afghánistánu neodvolal, zrodila se myšlenka bojkotu.

„Informoval jsem olympijskou komisi, že kvůli sovětské invazi do Afghánistánu, doporučuji neposlat americký tým do Moskvy,“ řekl tehdejší šéf Bílého domu.

V Moskvě nakonec nesoutěžily kromě Spojených států třeba ani Japonsko, Keňa, Kanada nebo Čína. Hry bojkotovaly i další země, jejich sportovci se jich ale účastnili pod olympijskou vlajkou. Nakonec v Moskvě závodilo nejméně sportovců od roku 1956.

O čtyři roky později se situace otočila. Americký bojkot vyvolal reakci v podobě neúčasti zemí sovětského bloku na hrách v Los Angeles, což výrazně ovlivnilo i československé sportovce.

„Sovětský svaz, Německá demokratická republika a Bulharsko se nezúčastní olympijských her,“ hlásal tehdy reportér Československé televize.

1:48

Doufám, že k ničemu takovému už nedojde, říká Kejval o 35 let starém bojkotu olympiády v Los Angeles

Číst článek

„Tato věc se začala řešit až dva měsíce před odjezdem. O to bylo drastičtější, že lidé, kteří byli maximálně namotivováni a obětovali tomu všechno, náhle před olympiádou zjistili, že žádná nebude, a že důvody, proč se tam nejede, jsou banální a evidentně zástupné,“ vzpomínal v pořadu Paměť národa veslař a držitel bronzové medaile z her v Montrealu 1976 Vladek Lacina.

Američané a Sověti spolu na Letních olympijských hrách opět soupeřili až v Soulu v roce 1988. Paradoxem byl ale fakt, že sovětské jednotky opustily Afghánistán až o rok později.

David Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme