Dopingové testy budou i v Ostravě nemilosrdně tvrdé
V Ostravě proběne dnes večer zahajovací ceremoniál atletického mistrovství Evropy do třiadvaceti let. V průvodu, který projde centrem města, jsou i někteří atleti, kteří už museli podstoupit proceduru nezbytnou v profesionálním sportu, a tou je test na doping.
Během šampionátu je totiž v plánu odebrat zhruba 120 vzorků krve a moči. A odběry se podle Petra Sikory, šéfa zdravotního zabezpečení a antidopingu na mistrovství Evropy, dělají v podstatě kdykoli, nejen po závodě,
,,Krevních předstartovních odběrů by mělo být minimálně 65 a jsou na plánu dnes odpoledne a večer," říká.
Budoucí medailisté a případní rekordmané jsou na takovýchto akcích testováni vždy. Další klíč už ale záměrně čitelný není. Někdy jde opravdu o náhodný výběr, jindy je atlet vytipován dopředu.
,,Bývají to atleti, jejichž výkon se nadstandartně zlepšil. Poté vytipovaní lidé. A ještě 'slepé pozice', třeba šestí v pořadí nebo sedmí," říká Petr Sikora s tím, že nejnáročnější to z hlediska antidopingových kontrol má osmistovka nejlepších atletů světa.
Ti jsou zahrnuti do tzv. poolu a jejich povinností je po celý rok hlásit svůj pohyb. Komisaři jim pak na dveře mohou zaklepat kdykoli. Ostatně, stejné „přepadovky" jsou v plánu i v Ostravě.
,,Musí se přímo kontaktovat závodník. Jakmile ho oslovíme a podepíše se, tak ho doprovázíme až do konce procesu." Ten může být podle Petra Sikory i dost psychicky náročný, zvlášť v případě moči. I proto odběry provádí vždy výhradně osoba stejného pohlaví.
,,Intimita je u močového odběru hodně narušena. Tam musí komisař sledovat akt v detailech. Kalhoty musí být po kolena, triko po prsa a samotný akt sleduje sám komisař," líčí. A zatímco atlet má po tomto okamžiku většinou padla, ze vzorku krve nebo moči se stává objekt, který je střežen jako pověstné oko v hlavě. Bezpečnostní opatření jsou enormní.
,,Všechny místnosti jsou střeženy speciální ostrahou. Vzorky jsou v uzamykatelných místnostech i lednicích," popisuje Sikora.
Podobně je zabezpečena i cesta do laboratoře. Transport provádí odborná švýcarská firma speciálním vozidlem. Vzorky se musí vozit do rakouského Seibersdorfu a to proto, že naše jediná antidopingová laboratoř v Praze ukončila k poslednímu červnu po více než 40 letech svou činnost. A to i přesto, že měla od WADA akreditaci ještě na další tři roky.
,,Nedostala dotaci, která chodila každý rok ze státních prostředků. Tato situace nám v Evropě nepřináší žádný kladný ohlas, protože antidopingové laboratoře po světě pracují tvrdě na potírání dopingu a my najednou zrušíme laboratoř s akreditací," stýská si výkonný ředitel mistrovství Oldřich Zvolánek.