Pravidlo o diskvalifikaci je moc přísné, myslí si Šlehobr

Atletický šampionát v jihokorejském Tegu zažil něco, o čem se bude ještě dlouho mluvit. Nejrychlejší člověk planety a jednoznačný favorit na zlatou medaili Usain Bolt ulil start na stovce a byl podle pravidel diskvalifikován. Radiožurnál požádal o názor na tento Boltův nečekaný výpadek dlouholetého držitele českého rekordu na stometrové vzdálenosti Ivana Šlehobra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usain Bolt a jeho osudová chyba na MS v Tegu

Usain Bolt a jeho osudová chyba na MS v Tegu | Zdroj: Reuters

Začněme u samotného Usaina Bolta. Co říkáte na spekulace, že by start mohl z nejrůznějších důvodů ulít schválně?

„V žádném případě si nemyslím, že by k tomu měl důvod. V rozběhu i v semifinále šlo poznat, že má velkou formu, v zásadě jen šetřil energii, protože ho čeká ještě dvoustovka. Neumím si představit že by tohle udělal naschvál.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Držitel českého rekordu na stometrové trati Ivan Šlehobr označil současné diskvalifikační pravidlo za nesmyslně přísné

Pravidla o předčasných startech a následných diskvalifikacích prošla velkým vývojem. Můžete připomenout, jak to bylo v době, kdy jste závodil vy?

„Za mě to bylo tak, že se směl ulít jeden start a teprve při druhém pokaženém startu stejným závodníkem byl tento atlet diskvalifikován. Pak se to posunulo do roviny, kdy po prvním ulitém startu každý následný znamenal diskvalifikaci bez ohledu na to, jestli druhý start ulil stejný závodník jako první. Teď je to tak, že každý ulitý start znamená diskvalifikaci, což se mně osobně zdá nesmírně přísné, protože to poškozuje atletiku. Stali jsme se nyní svědky toho, jak toto špatné pravidlo vyřadilo největší atletickou hvězdu na mistrovství světa.“

Asi se tedy shodneme na tom, že vyloučení Usaina Bolta bylo pro atletiku velkým mínusem, stejně tak pro ten závod, který se nakonec konal bez něj.

„Závod jsem se snažil sledovat, ale bylo to pro mě ohromné zklamání. Právě tak to museli cítit i fanoušci atletiky. Poškodilo to celé mistrovství světa a zodpovědné osoby by se měly zamyslet nad tím, jestli to pravidlo náhodou není příliš přísné. Záleží i na startérovi, protože když nechá běžce v blocích delší dobu – a může to být až dvě a půl vteřiny, nevydrží tam téměř nikdo. Je to nejdůležitější start sezony, psychika vydrží jen něco. Pokud sportovec nemá možnost opravy, končí to tak jako u Bolta.“

Mohlo by právě to, co se stalo Usainu Boltovi, vést ke změně tohoto – jak vy říkáte přísného – pravidla?

„Určitě se nad tím začnou lidé zamýšlet, když už se to stalo takové persóně, jakou Bolt bezesporu je. Alespoň u těch nejkratších sprintů by to pravidlo mohlo být jiné. U dvoustovky nebo čtvrtky start nehraje takovou roli a nejsou to takové nervy, tam to má z hlediska délky televizních přenosů svůj důvod. U stovky ne.“

Takže nesouhlasíte s tím, co tvrdí televize, že kdyby tohle pravidlo neplatilo, protáhl by se přenos třeba na desítky minut?

„S tím určitě nesouhlasím. Už když platilo předchozí pravidlo, kdy po prvním ulitém startu až ten následný znamenal diskvalifikaci, zdálo se mi to nesmírně přísné. Pracuje tam psychika, ale potom se atleti aspoň mohli ještě uklidnit, že mají druhou šanci. Pamatuje se třeba na semifinále, kde se vyuatoval Dwayne Chambers, a to bylo jen jakýmsi zhoupnutím v blocích, které měří tlak chodidel, ale nejedná se o ulitý start. I toto má obrovský vliv na psychiku.“

Dá se podle vás najít pravidlo, které by bylo rozumným kompromisem?

„Myslím si, že by to mohlo být to pravidlo, které platilo před tím aktuálním. Bylo to sice velmi přísné, ale únosné. Chce to vrátit se o jeden krok zpátky, což je podle mě klidně možné.“

Jak dlouho může trvat, než se pravidla změkčí, pokud k tomu dojde?

„Ta debata přijde rychle, právě i proto, že se to stalo právě Usainu Boltovi. Na stadionu muselo být nesmírné množství otrávených diváků, já osobně jsem se musel třikrát projít po domě a finále jsem málem ani neviděl. Usain je neskutečný sportovec, kterého chtěl každý vidět na dráze.“

Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme