Čech v reprezentaci nekončí, ale na Maltě patří do muzea vedle Masopusta

Petr Čech na rozdíl od jiných třicátníků v týmu neuvažuje o svém konci ve fotbalové reprezentaci, ale přesto už patří do muzea. Tedy aspoň na Maltě, kde se národní mužstvo připravuje před zítřejším odletem do Bulharska k poslednímu zápasu kvalifikace mistrovství světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kenneth Formosa ve svém království plném dresů

Kenneth Formosa ve svém království plném dresů | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Právě dres českého brankáře je totiž nejčerstvějším úlovkem vášnivého sběratele Kennetha Formosy, který svůj domov ve městě Naxxar proměnil v úžasné muzeum maltského fotbalu.

46letý Malťan odemyká garáž svého domu a vcházíme do pestrobarevného království. Vypadá to tu trochu jako v second-handu s fotbalovými dresy, které visí a leží, kam se člověk podívá. Ale ve skutečnosti vidíme sbírku, která stála třicet let úsilí a také spoustu peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kaliba se na Maltě vydal do muzea fotbalu, kde se nachází i několik českých relikvií

„Všechna trika, která tu vidíte, byla nošená v zápasech. Ale nebojte, některá mi věnovali fotbalisté, kteří je měli doma, a tak je vyprali. No a z těch ostatních už pot za ta léta vyvanul.“

Nejstarší dres je z roku 1939, kdy ještě Malta nehrála oficiální mezistátní zápasy a maltská federace neměla na dresy, takže si je půjčovala od jednotlivých klubů. Právě na tuhle část své sbírky je Kenneth Formosa nejvíce hrdý a tyhle nejcennější kousky má jako jediné ve skleněné vitríně.

„Taky mám rád tenhle, který pochází ze zápasu Malty s Řeckem z roku 1975. To byla naše historicky první výhra v soutěžním utkání. A také pro mě tímhle tričkem všechno začalo, bylo moje první. Takže jsem se odrazil od našeho fotbalového Velkého třesku.“

Garáž ukrývající dresy legendy

Teď má Kenneth ve své garáži dresů přes pět set. Získává je buď od maltských hráčů, kteří je sami nosili nebo je po utkání dostali výměnou od osobností světového fotbalu a pak je známému maltskému sběrateli věnovali. Takhle přišel Kenneth Formosa třeba k dresu Franze Beckenbauera.

„Beckenbauer tu hrál dvakrát, jednou Němci přijeli coby mistři světa a my s nimi prohráli jenom 0:1. To pro nás byl senzační úspěch, skoro národní svátek. Na jaře by měl přijet, tak doufám, že mi svůj dres podepíše. A tady vidíte tričko Johanna Cruijffa, tohle patřilo Eusébiovi,“ kochá se stále dokola nadšenec Kenneth a prohlídku zakončuje návštěvou českého koutku, který teď zabírá čestnou pozici na stole uprostřed garáže.

A volá při tom na manželku, aby přinesla nejnovější úlovek - brankářský dres Chelsea od čtvrtka čerstvě podepsaný Petrem Čechem.

Josef Masopust zanechal na Maltě stopu | Foto: Jan Kaliba

„Setkal jsem se s ním sice ve spěchu, ale i tak to bylo příjemné a hlavně mi svůj dres podepsal. Mám i další památky na český fotbal. Tyhle rukavice mi věnoval Pavel Srníček. Tady je dres Nedvěda, toho tu lidé milují, protože my Malťané máme blízko k Italům. A Juventus je tu nejpopulárnějším týmem,“ říká Kenneth.

„Také se snažím se dát dohromady trička s podpisy všech vítězů ankety o Zlatý míč. Mým nejnovějším úlovkem je autogram Josefa Masopusta na tomhle dresu Dukly, ve kterém tu hrál v šedesátých letech proti Valettě. Já to nepamatuju, ale prý tu byla Dukla velkou atrakcí, lidi byli na tak dobré mužstvo zvědaví,“ pyšní se Kenneth Formosa českou částí své velké kolekce na malém ostrově.

Maltská federace už pro sbírku chystá nové prostory, takže pokud vyrazíte na Maltu na dovolenou, vydejte se na stadion Ta Qali. Unikátní přehlídka nejen fotbalových dresů už by měla být z Kennethovy garáže přemístěná právě tam.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme