Disciplinární komise FAČR stále hledá recept na fotbalové výtržníky
Fotbalový fanoušek už si na to pomalu zvyknul. V posledních třech sezónách Gambrinus ligy se vždycky alespoň jeden zápas hrál bez diváků. To je recept, jak disciplinární komise Fotbalové asociace trestá výtržnosti v publiku.
V Turecku na to loni šli originálněji. Na stadion pustili alespoň ženy a děti a mělo to velký úspěch. Jenže tenhle postih v České republice zkrátka není možný.
Disciplinární řád, který je pro trestání fotbalových přestupků zásadní normou, mluví jasně. Důtka, peněžitá pokuta, uzavření hřiště (případně sehrání utkání bez přítomnosti diváků), odebrání bodů nebo v krajním případě vyloučení ze soutěže.
Jen takhle se dají kluby trestat, přičemž při výtržnostech fanoušků se využívají pokuty a zápasy bez diváků nebo v určité vzdálenosti od domovského stadionu. Žádné alternativní postihy nepřipadají v úvahu.
„Pokud budeme striktně vycházet z toho předpisu, co máme a musíme aplikovat, tak máme bohužel jenom tyto možnosti. Poslední půlrok probíhala na půdě svazu diskuze o přípravě nového disciplinárního řádu. V rámci diskuze se přemýšlelo o těch dalších alternativních trestech,“ říká předseda disciplinární komise Fotbalové asociace Jiří Golda.
„Ta diskuze bohužel zatím není uzavřená, nepodařilo se najít shodu nad tím novým disciplinárním řádem, takže budeme pokračovat dále a já věřím, že se do budoucna podaří prosadit i nějaké alternativní tresty,“ věří Golda, který jako nejbližší horizont změny zmiňované normy vidí začátek příští sezóny.
Platit mohla už teď, ale její podoba se nelíbila svazové legislativní radě. Kromě novely disciplinárního řádu by pak mohla pomoct i platná nefotbalová legislativa. „Přijde mi, že to co nefunguje a mělo by fungovat, jsou tresty, aby soudy zakazovaly těm fanouškům, kteří už byli přichyceni při nějakých nepřístupnostech, vstup na stadion,“ uvádí Golda.
„Tady ta možnost existuje. Je zakotvena v našem právním řádu, ale ten trest zatím není uplatňován. Myslím si, že by tohle bylo nejúčinnější,“ doplňuje Jiří Golda.
Disciplinární řád nemusí být zapotřebí
A kdyby tahle metoda, dobře fungující například v Anglii, zabrala i v České republice, nebyl by možná zapotřebí ani zmiňovaný nový disciplinární řád.
„Kdyby se tohle důsledně aplikovalo a fungovaly všechny tresty dohromady, jak ty fotbalové, o kterých jsem hovořil plus tato sankce, která je jakoby mimofotbalová, tak kdyby to šlo ruku v ruce, myslím si, že by to bylo na stadionech mnohem lepší,“ uzavírá Golda.
Ale než se tohle podaří, bude muset Jiří Golda se svou disciplinární komisí v případě velkých či opětovných fanouškovských výtržností zase volit zápasy bez diváků.