Fifa podpořila technologie na hlídání brankové čáry, v prosinci je zavede

Pravidlová komise Mezinárodní fotbalové federace podpořila zavedení technologie na hlídání brankové čáry. Oficiálně ji chce využít při prosincovém Světovém poháru v Japonsku. Zároveň generální manažer Fifa uvedl, že brankoví rozhodčí mohou být na každé její akci, kde si to pořadatel vyžádá. Dále Fifa povolila muslimkám hrát v šátcích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostnní nástup za přítomnosti šéfa FIFA

Slavnostnní nástup za přítomnosti šéfa FIFA | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

V úvahu přichází dva systémy - Jestříbí oko, které se používá v tenise, a čip v míči, který by přesně určil jeho pozici. Poprvé bude technologie oficiálně rozhodovat při klubovém světovém šampionátu v Japonsku, který se hraje v prosinci. Pokud se osvědčí, může ho Fifa použít i při mistrovství světa v Brazílii 2014.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny představil generální sekretář Fifa Jérome Valcke

Zároveň je možnost, že se technologie hlídání brankové čáry použije v tomto ročníku anglické Premier League. Anglie se jako jeden ze stálých členů Fifa nabídla, že pokud se všechny kluby domluví na termínu zavedení, může video o jednom z ligových víkendů odstartovat.

Podle předsedy pravidlové komise české fotbalové asociace Jiřího Kureše ale podobná technologie v české lize v nejbližší době zřejmě nebude: "U nás to není pravděpodobné. Kdyby to někdo chtěl, museli bychom požádat Fifu o povolení. A navíc by to bylo u nás také z ekonomické stránky složitější."

Až do prosince budou tyto technologie jen pomocné a ve fázi testování, rozhodčí se podle nich zřejmě nebude moci rozhodnout a nebude je tedy ani moci použít.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme