Hlavním úkolem Pelty bude sjednotit fotbal, myslí si Suchan
Novým předsedou Fotbalové asociace České republiky se po rozmarném létě bezvládí stal majitel jabloneckého klubu a člen tamní ODS Miroslav Pelta. Jakožto dlouholetý funkcionář má za sebou šest let šéfování ve Spartě, dlouho byl členem výkonného výboru fotbalového svazu, působil i ve funkci obchodního ředitele marketingové společnosti STES. Moderátor Václav Sochor rozebral zvolení Miroslava Pelty na předsednický post s vedoucím sportovní redakce Lidových novin Ondřejem Suchanem.
Volbu vážně ohrožovaly spory o způsob hlasování. Můžete vysvětlit, v čem?
„Spory spočívaly především v tom, že si valná hromada v červnu odhlasovala stanovy, které se ukázaly jako nezpůsobilé. Hodně se mluvilo o tom, jak hlasovat v případném třetím kole volby, kam postoupili dva kandidáti. Nakonec se valná hromada shodla, že budou hlasovat pouze kandidáti té komory, ze které kandidáti pochází.“
O zvolení Miroslava Pelty na post předsedy FAČR mluvil moderátor Václav Sochor se sportovním redaktorem Ondřejem Suchanem
Peltův mandát tedy už nemůže být zpochybněn?
„Ne. Nicméně je pravda, že kdyby oba kandidáti hlasovali v české komoře, jak by původně podle svého zařazení měli, pravděpodobně by vyhrál pan Paclík. Ale je pravda, že pan Pelta získal celkově mnohem větší počet hlasů.“
Dá se očekávat, že způsob volby bude změněn pro další valnou hromadu v roce 2013?
„Ano. Už včera byl na valné hromadě odhlasován nový model stanov pro další volby. Příště už by tedy v tomto neměl být žádný problém.“
Pokud jde o protikandidáty pana Pelty, jejich pozice se nezdála být tak slabá, jak nakonec hlasování dopadlo. V čem byli oba méně důrazní při oslovení valné hromady, jinými slovy – proč většina hlasovala tak výrazně pro Miroslava Peltu?
„Nemyslím, že by to hlasování bylo tak výrazné. Podle mě převládlo to, že včera už opravdu měl být někdo zvolen – ostatně vyzýval k tomu i ministr Dobeš, který se zasedání také zúčastnil. A to především proto, že český sport čeká důležité období, kdy se bude jednat o tom, jak se rozdělí peníze ze zdanění hazardu, nebo o ČSTV. Ukázalo se, že když je v českém fotbale o něčem potřeba rozhodnout, najdou se tam zkušení šíbři, kteří rozhodnou v zákulisních hrách. Proto volba nakonec vypadala tak, že je naprosto jasná.“
Miroslav Pelta bývá označován za dobrého manažera, který umí sehnat peníze. A ty teď budou potřeba. Jaké další předpoklady pro předsednický post má?
„Kromě shánění peněz, o kterém už byla řeč, bude mít stejný úkol, jaký měl Ivan Hašek – tedy pokusit se sjednotit český fotbal. Znovu jsou v něm dvě frakce. Jedna říká, že chce český fotbal změnit a nechce, aby tu zase nastaly doby temna jako předtím. Druhá jsou, řekl bych znovu, šíbři, kteří se ve fotbale drží posledních dvacet let. I výkonný výbor je vlastně rozdělen na dvě části. Úkolem pana Pelty bude je sjednotit, najít kompromis a zvednout prestiž českého fotbalu, kterému v současné době podle průzkumu nedůvěřuje šedesát procent lidí.“
V souvislosti s Miroslavem Peltou se často mluví o korupční aféře z roku 2004, kdy si policie nahrála mimo jiné i Peltovu větu o tom, že se hraje ‚cinklé jaro‘. Stíhán ale nebyl. Je možné vyloučit, že by byl zapojen do korupčních afér té doby?
„Vyloučit se nedá nic, na druhou stranu je pravda, že pan Pelta nebyl nikdy v této aféře potrestán. Byl ale také funkcionářem zapojeným do toho systému.“
Pelta chválí Františka Chvalovského, kterému hrozí desetileté vězení za úvěrové podvody ve výši půldruhé miliardy korun. Je člověk, který Chvalovského považuje za svůj vzor, způsobilý vést český fotbal?
„Je to bizarní, protože Chvalovského jako bývalého šéfa českého fotbalu vyzdvihuje nejen Miroslav Pelta, ale třeba i jeho protikandidát Jindřich Rajchl nebo Ivan Hašek. Vždycky upozorňovali na to, že věc má dvě roviny – jednou byl Chvalovského privátní byznys, který skončil špatně, na druhou stranu ale měl český fotbal za jeho éry velké jméno v Evropě, i v exekutivě. Pro český fotbal opravdu hodně udělal, je tady ale pořád ještě ta černá stránka už zmíněného hospodářského podvodu.“