Rosenborg proti Plzni: Norové půjdou zahánět smutek na fotbal
Plzeňští fotbalisté mají za sebou zřejmě nejkratší noc tohoto roku. Jsou totiž návštěvou v zeměpisných šířkách, kde sotva se v této roční době sešeří, už zase svítá. Český tým přijel do Trondheimu proto, aby se dnes večer pokusil přiblížit se postupu do posledního předkola Ligy mistrů. Ovšem příjemné jim to dvakrát není, protože se tak děje v době, kdy se Norové pokoušejí vyrovnat s národní tragédií. Ale právě fotbal jim k tomu může pomoci.
„Utkání začne minutou ticha a hráči Rosenborgu nastoupí s černými páskami na rukou. Je to tuze smutné, kolik mladých lidí při tom masakru v Oslu zahynulo. Ale nám nezbývá, než se těšit na zápas, tak se udržíme v kondici,“ říká mi u stadionu Lerkendal mladík Martin a má tím na mysli hlavně kondici duševní.
Norové jsou sportovním národem, a když už v červenci těžko nasadí na nohy běžky, mohou se upnout právě k fotbalu. Duel Rosenborgu s Plzní bude po pátečním masakru první velkou veřejnou akcí, pokud samozřejmě nepočítáme řadu pondělních pietních shromáždění.
Dá se očekávat atmosféra nadstandardní sounáležitosti mezi přítomnými diváky a nikdo pořádně neví, na co se připravit. Nebo o tomhle tématu ani přemýšlet nechce.
„Mně se na vás líbí, že vy se pořád ptáte na něco úplně jiného. Bavme se o fotbale. Na to odpovídat budu. O jiných věcech se s vámi bavit nebudu,“ utrousil plzeňský kouč Pavel Vrba, i když oddělit fotbal a celkovou náladu v norské společnosti v těchto dnech dost dobře nejde.
Tím spíš, že právě ve fotbale se jasně zrcadlí téma, které podle všeho nedalo spát zběsilému útočníkovi z ostrova Utoya. Jeho pohnutkou k hromadnému pátečnímu vraždění se zřejmě do značné míry stala otevřenost norské společnosti a podpora přistěhovalectví.
Už dnes večer mají Norové šanci ukázat, že z téhle cesty neuhnou. Ta chvíle nastane, až v přímém přenosu druhého poločasu uslyšíte v našem vysílání potlesk pro rodáka z Trondheimu a norského mládežnického reprezentanta jménem Mushagalusa Bakenga Joar Namugunga.