Španělským klubům se dohoda o právech líbí, protest vyhlásil tamní svaz
Španělský fotbalový svaz oznámil, že kvůli sporu s tamní vládou na neurčito přerušuje počínaje příštím víkendem všechny soutěže. Jedné z nejlepších soutěží světa, kde hrají mimo jiné dva semifinalisté Ligy mistrů Barcelona a Real Madrid, tedy hrozí, že se nedohraje.
Tentokrát jde o peníze rozdělované klubům první a druhé španělské ligy za prodej televizních práv. Nebylo by to poprvé, španělskou ligu přerušily různé protesty a stávky už šestkrát, naposledy v roce 2011.
Španělskému fotbalovému svazu se nelíbí, jak toto porcování televizního medvěda upravuje nový zákon, který španělská vláda přijala minulý týden. Jednoduše řečeno - kluby přestanou obchodovat samy, prodej práv teď má být kolektivní a jejich cena může od roku 2016 výrazně stoupnout. To slibuje větší výdělky pro všechny.
Podrobnosti o protestu španělského fotbalového svazu zjistil reportér ČRo Jan Kaliba
Jen Real Madrid a Barcelona by se nezlobily, kdyby všechno zůstalo při starém. Ale nezdá se, že by vláda na nových pravidlech chtěla cokoli měnit.
„Jsem si jistý, a myslím, že to tak cítím nejen já, že nový způsob přerozdělování peněz za prodej práv je velmi dobrý pro španělský fotbal i pro všechny ostatní - fotbalisty, fanoušky a ostatně i pro fotbalový svaz, se kterým jsme znění nového nařízení při mnoha příležitostech projednávali,“ hájil v rádiu RTVE nový zákon státní sekretář pro sport Miguel Cardenal.
Vydělat prý má i Real s Barcelonou
Paradoxní je, že spokojeni jsou také ti, kterých se týká - tedy kluby první a druhé španělské ligy. Aspoň se to zdá podle reakce šéfa prvoligového Villarrealu Fernanda Roiga pro rádio Cadena Ser poté, co spolu s prezidenty Levante, Getafe a Valladolidu demonstrativně opustil jednání, jakmile na něm vedení španělského svazu oznámilo, že příští týden zahájí stávku.
„Dvacet let se snažíme dohodnout, jak dělit peníze za televizní práva a tenhle nový zákon se všem klubům první a druhé ligy zdá dobrý. Proto jsme naštvaní, jak se k tomu postavil španělský svaz. To budeme dohrávat ligu v červenci nebo v srpnu? Nevím, jaké má tohle řešení,“ rozčiloval se Fernando Roig.
Spain's LFP plans legal action to block federation's proposed La Liga strike: The Spanish football league (LFP... http://t.co/zuMnGoSmjY
— Football 24/7 (@Foetbal247) 7. květen 2015
„Někdo říká, že na novém přerozdělení vydělají všichni kromě Realu a Barcelony. Ale oni nic neztratí a výhledově se jim to taky vyplatí, protože když budou mít ostatní víc prostředků, tak až budeme prodávat práva za tři roky, získáme za ně víc. Jednoduše proto, že liga bude lepší,“ přesvědčuje šéf Villarrealu.
Na rozdíl od profesionálních klubů, které si ve Španělsku své soutěže řídí samy, se nový zákon nelíbí vlivnému prezidentovi svazu Angelu Mariovi Villarovi, se kterým česká asociace dojednala hostování španělského rozhodčího pro sobotní utkání Sparty s Plzní.
Podle Villara, oficiálního stanoviska svazu a také španělské hráčské asociace půjde teď část peněz, které vygeneruje fotbal, na aktivity, které vůbec nesouvisejí se sportem.
„Je to neúcta vlády k vedení fotbalu a omezení našeho vlivu," zlobí se tamní fotbalová generalita. A na protest vyhlásila, že se počínaje příští sobotou v celém Španělsku přestane hrát fotbal. Lionel Messi, který zářil v semifinále LM proti Bayernu, tak může být mezi 600 tisíci fotbalisty, kterým předčasně skončí sezona.