Stabilizace fotbalového Baníku Ostrava potrvá dva až tři roky
Na jaře připomínal kriticky ohroženého pacienta v kómatu. V den, kdy duelem v Jablonci zahájí dvacátý ročník fotbalové Gambrinus ligy to vypadá, že je z nejhoršího venku. I tak ale můžeme o Baníku Ostrava mluvit jako o pacientovi stále ležícím na jednotce intenzivní péče.
„Baník k dnešnímu dni zachráněn není, stabilizování bude trvat ještě dva nebo tři roky,“ popisuje dnešní situaci v ostravském klubu jeden z jeho majitelů Libor Adámek.
Baník sice přežil na jaře svou klinickou smrt, kdy jeho dluhy dosahovaly okolo sto milionů korun. Ale bojovat se stínem minulosti musí dál. Podepisuje se to i na klubovém rozpočtu na nadcházející sezonu.
„Pracujeme s rozpočtem sto milionů korun, kdy 25 – 30 procent nákladů jdou na restrukturalizaci a doběh smluv, které jsme zdědili. Bez těchto nákladů by byl rozpočet cca 80 milionů korun.“
Současný Baník šetří, kde se dá. Z klubu odešli takřka všichni hráči s nadstandardními smlouvami. Další razantní úspory dosáhl klub změnou dodavatele dresů. A další důkaz. Velké finanční prostředky spolklo už jen udělení licence pro tuto sezonu.
„Byly tam dluhy vůči bývalým hráčům, které nás dost poznamenaly. Neuhradili jsme všechny a podepisovali jsme i splátkové kalendáře na další období,“ uvádí Libor Adámek.
Ostrava by se v letošním ročníku Gambrinus ligy ráda pohybovala ve středu tabulky. Je otázkou, zda to však není jen zbožné přání. Řečí ekonomických čísel má Baník letos o polovinu levnější tým než v loňské sezoně, ve které se zachraňoval doslova za minutu dvanáct.
S Magerou a Varadim bychom byli jinde, tuší Látal
„Když se dívám na nominaci proti Jablonci, tak nám tam pojedou čtyři dorostenci, takže ten směr je nastavený. Finanční podmínky nás k tomu tlačí a nejsme schopni sem dovést některé hráče,“ popisuje trenér Ostravy Radoslav Látal.
„Kdybychom měli Mageru s Varadim, tak by ten tým byl úplně někde jinde a dneska bychom jsme se bavili o jiných cílech,“ dodává Látal.