Kanaďané převezmou olympijskou pochodeň
Pochodeň s olympijským ohněm pro Vancouver dnes opustí řecké ruce. Na Panathénském stadiónu v řeckém hlavním městě ji převezmou Kanaďané a už zítra začne její pouť po hostitelské zemi zimní olympiády.
Olympijská pochodeň má svou tradici, ale rozhodně ne od úplně prvních novodobých her. Samotný olympijský oheň má ale tradici hodně dlouhou.
,, Existenci olympijského ohně doložili archeologové při výzkumu Svatého okrsku pod horou Kronos ve starořecké Olympii," říká historik František Kolář.
Na své olympijské znovuzrození si oheň počkal až na 9. Hry, které hostil v roce 1928 Amsterodam. A pochodeň ještě déle. Proč to? Z dnešního pohledu je to možná trochu nelogické, ale ne všechny symboly se používají od první novodobé olympiády.
,, Symbol pěti olympijských čtverců také nevznikl okamžitě. Také se někde uvádí, že Couberten chtěl mít pět olympijských čtvrců a teprve díky Jiřímu Guttovi dospěl ke kruhům. Ale to je spíše mýtus, trochu to připomíná nápad Járy Cimrmanna," hodnotí Kolář.
Ale zpět k pochodni. Tu první olympijskou zažehli pro Hry v Berlíně 30. června 1936. Byl to nápad německého historika Karla Diema. Její cesta vedla do nacistického Německa logicky přes Bulharsko, Jugoslávii, Maďarsko, Rakousko a - od té doby také naposledy - také přes Československo. A jenom na území našeho státu se proti ní protestovalo.
Češi pochodeň zhasili
,, Když s ní běžci přibíhali na Staroměstské náměstí, tak protestanti oheň uhasili. To proto, že Němci vydali ke štafetě propagační leták a tam zakreslili hranice Československé republiky v podobě, kterou dostali až na konci září 1938. Tedy bez těch Němci osídlených oblastí," vysvětluje František Kolář.
A hned v Litoměřicích, kde se dostala pochodeň právě do rukou německého obyvatelstva se jásalo a slavilo. Mimochodem, další protesty proti pochodni byly až ty související s pekingskou olympiádou. A zatímco Číňané vynesli pochodeň i na Mt. Everest a protáhli ji celým světem, Kanaďané mají úplně jiné plány.
Sice ji dle tradice nechali zapálit v Olympii, nechali ji týden cestovat po Řecku, ale dnes si ji vezmou. A zítra večer středoevropského času už se s ní budou chlubit kousek od Vancouveru, ve Victorii. Ostatně, když si uvědomíme, že Kanada je rozlohou druhá největší země světa a pochodeň ji procestuje křížem krážem, i tak to bude slušná porce více než 45 tisíc kilometrů.
Na oficiálním webu olympijských her se také píše, že 90% Kanaďanů to bude mít k trase pochodně maximálně hodinu jízdy autem. A cesta pochodně by mohla zase být oslavou Her.
,, Posune to olympijské hnutí zpět k radosti a normálnosti a nebudou se jí přisuzovat takové politické ambice," myslí si historik František Kolář.