Na dostihy se v Česku sází čím dál méně. Dostihovému sportu to škodí
Na dostihové závody se v Česku sází čím dál méně a to je špatná zpráva i pro samotný dostihový sport. Do něj se totiž vrací určitá suma z prosázených peněz a ta je rok od roku menší. Jako jednu z příčin poklesu vidí odborníci fakt, že jsou česká závodiště pod vlivem jedné dominantní společnosti.
„Já to nechci hanět, ale není to úplně profesionální kancelář a těží z jediného – a to je monopol. Monopol je slastný, ale zároveň zavádějící,“ vysvětluje zakladatel první české sázkové kanceláře Jiří Balcar a doplňuje:
„Prostě bookmakeři těží, řeknu občas i trochu sprostě, z monopolu. Drží sázky na přemrštěný profit, aby pokaždé vyhráli, a tak se to nedá držet. Ten sázkař musí někdy vyhrát. Takže proto do té Chuchle třeba lidi chodí, ale nesázejí.“
Jeho slova potvrzují i čísla, podle kterých sázkový obrat prudce klesá, a kritickou připomínku přijímá i prezident českého Jockey Clubu Václav Luka.
„Je to otázka pohledu a filozofie. U nás to dělají dva bookmakeři, jsou to matematicky vzdělání lidé. Ale není možné do toho systému nějakým způsobem vkročit. My jsme se snažili jim naznačit, že je nutné, aby profit nebyl takový. Věřím, že se to zlepší, chápu tuto připomínku,“ hodnotí současnou situaci.
Podle něj jsou tu ale i další faktory, které snížily roční obrat oproti roku 2008 o téměř 16 milionů korun.
„Jestliže jsme měli 70 dostihových dnů a deset mítinků bylo zrušených, tak to je matematika, že samozřejmě náběr nebyl umožněn, když dostihy nebyly. A druhý aspekt je ekonomická krize, to vám řeknou lidé v restauracích, hotelích, cestovním ruchu, že tam k tomu ponížení dochází. Lidé nemají tolik peněz, takže si tu korunu přehazují, jestli vsadit, nebo nevsadit.“
A to ještě letošní sezonu zachraňovala Velká pardubická, na které byl obrat přes 5 milionů korun, což je více než pětina celkového ročního obratu. V příštím roce by situaci mohla zlepšit domluva s Francouzi, kteří mají zájem sázet ve své zemi právě na Velkou pardubickou.