Na profesionály si jen hrajeme, říká o českém triatlonu Vendula Frintová

V mnoha sportech právě vrcholí boj o olympiádu. Třeba triatlonistům zbývají poslední tři závody do uzavření žebříčků, podle kterých se budou letenky do Londýna rozdělovat. Vendula Frintová, která si o víkendu hodně polepšila pátým místem na mistrovství Evropy, aktuálně potřebuje poskočit o jedinou příčku. Ale pokud si myslíte, že má k útoku na olympijskou účast ty nejlepší možné podmínky, mýlíte se.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Triatlonistky na ME v izraelském Ejlatu

Triatlonistky na ME v izraelském Ejlatu | Zdroj: Reuters

"My se tady sice považujeme za profesionální sportovce, ale to, co tady předvádíme, je čistý amatérismus. V porovnání s ostatními státy jsou naše podmínky úplně jiné," smutní Vendula Frintová.

Stav českého triatlonu dokresluje, s jakým zázemím - nebo spíš nezázemím - startovala z finančních důvodů na dosud posledním závodě seriálu mistrovství světa v Sydney, ve kterém skončila až 55.

"Neměla jsem tam trenéra, neměl mi kdo pomoct namazat neoprén, neměla jsem s sebou ani závodní kola, protože musíme počítat každé kilo do nadváhy. V depu jsem ztratila tím, že jsem nebyla dostatečně rychlá při svlékání neoprénu, pak rozhodující první kilometry na těch tréninkových kolech taky nebyly v takovém podání, v jakém jsem potřebovala," řekla k tomu Frintová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O finanční situaci českého triatlonu se zajímal Jan Suchan

"Těžko vám na to můžu něco říct, mně to s odstupem přijde jako hrozná šílenost," komentuje to trenér Frintové a zároveň reprezentace Jiří Seidl, který sice říká, že by měl "kopat" za Českou triatlonovou asociaci, ale je patrné, že argumenty hledá těžko.

Po svém se s finančním krytím vyrovnal jeden z nejlepších triatlonistů české historie Filip Ospalý, který vlastně obětoval účast na olympiádě, protože poslední dva roky startoval raději na delších než olympijských tratích. Po ekonomické stránce se mu to rozhodně vyplatilo.

"Jsem profesionál a pro mě není přínosem, když jsem dvacátý v nějakém závodě mistrovství světa, navíc když si to z poloviny musím hradit sám. Rozhodl jsem se pro závody lukrativnější, v nichž jsem dokázal být na bedně a některé i vyhrát. Ty dva roky byly mými nejlepšími z finančního hlediska," přiznává Filip Ospalý.

Ospalý: Peníze od asociace by měl člověk brát jako bonus

Vzápětí také hledá příčiny současné situace a střílí přitom i do vlastních řad: "Nemůžeme po České triatlonové asociaci chtít něco, co nám nemůže splnit. Výsledky v minulých sezónách bohužel nejsou takové, na které by lidé z asociace mohli najít lukrativní sponzory. Je to dáno i finanční krizí. Člověk by se měl spíš soustředit na sebe a to, že mu někdo něco dá, by měl brát jako bonus a spíš s tím nepočítat, než pak říkat: Nó, nikdo mi nic nedal."

Jenže to pak zase nesmíme říkat: Nó, nemělo by těch českých triatlonistů být na olympiádě víc?

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme