Na slet se chystají také sokolové z Nasavrk
Teď v létě se v řadě vesnic uskuteční různá tradiční setkání rodáků. A řada z nich bude vzpomínat na to, jak v Sokole sportovali nebo dokonce i hráli divadlo. Nasavrky jsou malým městečkem na Chrudimsku a významnou institucí je tady právě Sokol. Teď, když vrcholí přípravy na slet, jsou Sokolové z Nasavrk víc na očích než kdy jindy.
"Já už jsem taková starší žena, ale vždycky jsem cvičila a teď tedy podvakrát ne, protože už mám nějaké problémy a je mi přes sedmdesát. Jinak ale na všechny akce ráda jezdím a zúčastňuju se jich," vzpomíná Zdeňka Doležalová při pohledu na muže, kteří se chystají na průvod, aby upozornili na to, že to jsou právě oni, kdo bude zastupovat nasavrcký Sokol na sletu.
Po celé jaro pečlivě cvičili skladbu Chlapáci. Ačkoliv do sokolovny v Nasavrkách chodí i ženy, na slet letos žádnou skladbu nenacvičily.
"Ženy nenacvičují, posíláme tu naši lepší půlku - chlapy. Pojedeme se aspoň podívat. Mrzí nás, že jsme to letos vypustily, mohly jsme nacvičovat, ale nesešly jsme se nebo jsme si spíš nevybraly skladbu. Dosud jsme byly na všech sletech a na další také pojedeme, když se toho dožijeme," usmívá se Iva Plíšková.
Sestava je už nacvičená, ukázaly to jak secvičné, tak župní slet v Pardubicích. Teď už nasavrčtí sokolové včetně připravují své kroje.
"Určitě z Nasavrk minimálně jeden, dva kroje budou, protože poneseme svůj historický prapor. Máme kroj historický i současný, takže použijeme jeden z nich. Nejspíš to bude ten historický. Dostal jsem ho ke svým narozeninám po jednom ze starších sokolů, který ho měl ještě z první republiky, věnovali mi ho za zásluhy. Bude se pravděpodobně dědit na syny," prozrazuje jednatel Ondřej Pavlík.
I když sokolové lpí na svých tradičních krojích, rozhodně se nebrání ničemu modernímu. To dokládá i vývěska na zdi nasavrcké sokolovny. Kromě volejbalu, cvičení dospělých nebo stolního tenisu nechybí v nabídce ani tanec nebo zumba.