Sportem gentlemanů není jen golf. Znáte snooker?

Říká se mu sport gentlemanů, potřebujete k němu jen jedno sportovní náčiní, pevné nervy a přesnou mušku. Řeč ovšem není o golfu, nýbrž o snookeru, kulečníkové hře, která si získává čím dál větší popularitu i v našich zeměpisných šířkách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kejla

Tomáš Kejla | Foto: archiv Tomáše Kejly

Ke snookeru se hráč zpravidla dostane přes tzv. pool, což je klasický devítkový kulečník, který snad každý z nás někdy v hospůdce zkoušel. Snooker je ale jiný - složitější, protože se hraje na větším stole s větším počtem koulí. A proč se mu říká hra gentlemanů?

„Říká se to o snookeru a golfu a skutečně je to pravda. Jsou to totiž snad jediné dva sporty na světě, kde hráč sám na sebe hlásí faul - a opravdu to ti hráči dělají. Ne, že je to jenom někde napsané v pravidlech a každý se tomu snaží vyhnout. Myslím si, že jde hlavně o psychiku - když totiž hráč udělá faul a nepřizná to, bude mu to šrotovat v hlavě celý zápas a nebude se moct soustředit dál,“ vysvětluje jeden z našich nejlepších snookerových hráčů a trenérů Tomáš Kejla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snooker je známý jako sport gentlemanů. V reportáži Terezy Jelínkové zjistíte proč

Psychika je skutečně jeden z nejdůležitějších faktorů při hře. Jsou tu ale i další - ještě dříve, než začnete trénovat pevné nervy, musíte se naučit jinou důležitou věc. A tou je správný postoj.

„To platí nejen pro snooker, ale obecně pro všechny kulečníkové sporty. Člověk musí správně, pohodlně stát tak, aby vydržel zátěž třeba pěti hodin tréninku denně. A pak se také trénuje to, aby hráč vedl tágo rovně a zasáhl bílou koulí, kterou hraje, jinou kouli, kterou chce zasáhnout, a poslal ji tam, kam chce,“ přidává Tomáš Kejla další aspekt, který svoje svěřence učí mezi prvními.

Jsi „snooker“

Role trenéra ale není důležitá jen v otázce správné techniky. Jeho hlavní úkol vězí někde úplně jinde.

„Jde o to, ukázat lidem cestu, kudy mají jít. A pak už se musí oni vlastní pílí tou cestou vydat. Trenér jim jen vymezí mantinely a ukáže, kudy vede nejrychlejší cesta k cíli. I dvě hodiny tréninku jsou potom znát, protože jde o psychiku a sebevědomí. A to si člověk vylepšuje právě v tréninku, kdy napotápí tisíce koulí z určitých pozic. Když pak ta pozice přijde v zápase, je v klidu, protože ví, že to bez problémů zahraje.“

Tomáš Kejla | Foto: archiv Tomáše Kejly

Nejlepší světové hráče byste našli na Dálném Východě a v zemi původu snookeru, Velké Británii. I když ono to s místem vzniku je vlastně trošku složitější.

„Tuhle hru hráli v Indii britští důstojníci. Hrálo se a hrálo a člověk, který hru vymyslel a sepisoval pravidla, řekl jinému, který netrefil správnou kouli, že je hrozný snooker, což ve vojenském slangu znamená něco jako bažant. Odtud se to pak přeneslo a dalo to jméno celé hře,“ dovolí si malou vzdělávací odbočku do historie Tomáš Kejla těsně před tím, než vezme do ruky tágo a zamyšleně se zadívá na hrací koule, které se rozutekly po snookerovém stole.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme