Žena může trénovat s muži, nesmí ale nastat mix se vztahy, míní psycholožka

Jedním ze sportovních témat posledních měsíců je nový experiment - trénování žen v ryze mužské skupině. Zuzana Hejnová i díky tomu prožila svou nejlepší sezónu kariéry, biatlonistka Gabriela Soukalová se svými mužskými kolegy trénuje od letošního léta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Hejnová se v Turnově vypořádala s nepříznivým počasí s grácií

Zuzana Hejnová se v Turnově vypořádala s nepříznivým počasí s grácií | Zdroj: ČTK

Podle sportovní psycholožky Evy Chalupové může mít spolupráce mužského kolektivu s jednou sportovkyní své výhody i nevýhody.

„Muži pro ni určitě můžou být tahouny. Většinou to dělají sportovkyně, které jsou výkonnostně nejlepší, a už nemají nikoho, s kým by mohly kvalitněji trénovat. Můžou se tak cítit lépe, protože rivalita v mužské skupině je vůči nim určitě menší než v ženské skupině. Muži je totiž nepovažují za soupeře.“

Kluci mě motivují, snažím se jich držet, mluví Zuzana Hejnová o spolupráci na Dukle

Číst článek

„Katastrofa může nastat, pokud nastane nějaký mix se vztahy. To může mužský kolektiv rozložit, což se poté ženě dlouho vyčítá,“ popisuje Eva Chalupová hrozbu vzájemné spolupráce ženy s muži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sportovní psycholožka Eva Chapulová hovoří o tréninkové spolupráci žen s mužskými skupinami

Změnou může být pro sportovkyni, která se začne připravovat s mužskou tréninkovou skupinou, atmosféra v týmu.

„Pravděpodobně se ale moc lišit nebude. Muži jsou mezi sebou více soupeřiví, vrcholové sportovkyně jsou ale soupeřivé typy, takže to bude podobné. Nedá se tedy říct, že tam bude nějaký velký rozdíl. Určitě se ale budou muži k ženě chovat jinak, pokud bude v tréninkové skupině jediná,“ míní Eva Chalupová.

Asi nejpoužívanějším příkladem takového typu přípravy je Zuzana Hejnová. Šestadvacetiletá překážkářka se s muži připravovala první sezónu a soudě podle výsledků se jí tento tah vyplatil. Je ale možné praktikovat podobný typ přípravy dlouhodobě?

„Může to fungovat dlouho, pokud to nenaruší nějaké vztahové problémy a nezačnou jí chybět ty blízké ženské duše nebo někdo, s kým by si mohla popovídat. V tréninkových skupinách se přeci jenom tráví dlouhý čas.“

Trénování jediné ženy s muži je ve světě poměrně časté, většinou se však týká mládežnických kategorií.

„Docela běžné je to v kategorii do 18 nebo 20 let. V těchto sportech trénují ženy běžně s muži, ať už je to plavání, nebo atletika. Ve specializovaných tréninkových skupinách vrcholových sportovců už je to ale spíše rarita, protože to z tréninkového hlediska není moc praktické,“ dodává sportovní psycholožka Eva Chalupová.

Vladimír Kroc, Tomáš Kohout, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme