I krasobruslení už je týmový sport, Česko ale bude na OH chybět
Blížící se zimní olympiáda v Soči nebude výjimečná jen tím, že půjde o nejdražší hry v historii. Neopakovatelnou a jedinečnou se stane i pro všechny milovníky krasobruslení, kteří budou moci v Rusku sledovat vůbec poprvé nově zavedenou soutěž týmů. Chybět v ní na úkor individuálního startu možná nebude ani legendární Jevgenij Pljuščenko.
„Nás se to bohužel týkat nebude. Ale myslím, že to význam má, proč ne. Spousta sportů dělá štafety, týmové disciplíny,“ přidává k myšlence Mezinárodní bruslařské unie desetinásobný český šampion Tomáš Verner.
„Krasobruslení vždy mělo krátký program, volnou jízdu a pouze jednu medaili. Význam to má a myslím, že to akorát může spojit tým a národnostní cítění,“ dodává. Česko se sice mezi desítku vyvolených týmů, které byly vybrány na základě letošních výsledků z mistrovství světa, série Grand Prix nebo i vrcholných juniorských soutěží, nevešlo. K popularizaci tohoto sportu ale může podobná myšlenka posloužit časem dobře i u nás.
V Soči budou v týmové soutěži, ve které postoupí do volných jízd pět nejlepších, bojovat o zlato hlavně Japonci, domácí Rusové a samozřejmě tradičně silné zámořské výběry, které se také vehementně rvaly za prosazení této olympijské myšlenky.
„Ta týmová soutěž byl trochu úmysl Američanů, Kanaďanů nebo Japonců. Mají na to velký ohlas, Američané jsou na ty týmové sporty hodně zaměření, přece jenom sporty, kde závodí jednotlivci, pro ně nejsou tak zajímavé. Pro ně to je jenom plus,“ může posoudit, jak se říká z první ruky, jiný český krasobruslař Michal Březina, který už nějaký ten pátek žije a trénuje v New Jersey.
USA potřebuje kolektivní sport
Přehled o tamním názoru na krasobruslařskou soutěž týmů na olympiádě tak má poměrně přesný. Bronzový medailista z letošního mistrovství Evropy přitom doufá, že se časem i on představí pod pěti olympijskými kruhy coby člen národního krasobruslařského týmu.
„Přece jenom bruslení se ještě nedostalo na takovou úroveň, abychom měli tolik závodníků jako v Rusku, Číně nebo Americe. U nás se ten tým staví trochu hůř, jsme malá země. Ale myslím, že máme tak dobré závodníky, že bychom mohli ten tým mohli na příští olympiádě sestavit,“ hledí Březina už směrem k olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu.
Únorový zápis do historie krasobruslení v Soči tak budiž potřebným nalákáním i motivací pro jeho sportovní kolegy, kteří ještě stále váhají nad tím, zda se naplno věnovat individuálním, nebo kolektivním aktivitám. Od února totiž už bude platit, že i krasobruslení je o týmu!